Hellenic Sailing Federation

 

 
     
 
 
 

 

Διαύγεια - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ (Ε.Ι.Ο.)


>> RSS Διαύγεια RSS - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ (Ε.Ι.Ο.)

 

ΠαγκόσμιαΝέα

I.S.A.F.

Διεθνής Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία
  • Ενημέρωση
  •  

    EUROSAF

    Ευρωπαϊκή Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία
  • Ενημέρωση
  •  

    Τελευταία Αποτελέσματα

     

    1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Laser 4.7

    Εφήβων-Νεανίδων/Παίδων-Κορασίδων
    Ν.Ο. Αιγίου
    23-26 Αυγούστου 2015

     

    Test Event Ριο

    Marina Da Gloria, Rio
    15-22 Αυγούστου 2015

     

    2015 Junior 420 & 470 European Championships

    Burgas
    8-15 Αυγούστου 2015

     

    Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser 4,7 Youth

    Medemblik
    6-22 Αυγούστου 2015

     

    1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα BUG

    Ν.Ο. Σπετσών
    9-12 Ιουλίου 2115

     

    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 470

    Aarhus- Δανία
    27 Ιουνίου - 4 Ιουλίου 2015

     

    Πανελλήνιο Optimist

    ΝΟ Γαλαξειδίου - Ιτέα
    28 Ιουνίου - 2 Ιουλίου 2015

     

    Πανελλήνιο Europe

    E.I.O. - Αλκυών Ν.Ο.Ραφήνας
    22-24 Ιουνίου

     

    Πανελλήνιο Κύπελλο Optimist 11χρ.

    ΝΟΠ.Φωκαίας Πυθέας - ΝΑΟΑΠΦ - ΝΟ Λαγονησίου
    17-20 Ιουνίου

     

    Ευρωπαϊκό Tornado

    Lake Lipno (CZE)
    11-15 Ιουνίου 2015

     

    Παγκόσμιο Κύπελο της ISAF

    Weymouth
    8-14 Ιουνίου 2015

     

    Finn World Masters 2015

    Καβάλα
    22-29 Μαίου 2015

      Αποτελέσματα
    • Finn

     

    Finn European 2015

    Split Croatia
    9-17 Μαίου 2015

      Αποτελέσματα
    • Finn

     

    Πανελλήνιo Πρωτάθλημα

    Laser RADIAL
    5-8 Απριλίου 2015
    Ν.Ο.Θεσσαλονίκης

     

    Πανελλήνια Πρωταθλήματα

    Athens Eurolymp Week
    13-19 Μαρτίου 2015

     

     

     

     

     

    Χορηγός Εθνικής Ομάδας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Santander 2014 Χορηγός Εθνικής Ομάδας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Santander 2014

     

     

     

     

    Πειραϊκό Θεραπευτήριο

     

     

     

     

    Νέα & Ανακοινώσεις

     

    Βαλκανικό 2015 - LASER 4.7 1η & 2η Ομάδα
    Μετά το πέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, οι Ομάδες για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Διαμορφώνονται ως εξής:
      1η Ομάδα
        Αγόρια
      1. Παναγιωτίδης Αναστάσιος - ΝΟΘ
      2. Μπουγιούρης Αντώνης - ΝΟΕΘ
      3. Παπαδημητρίου Δημήτρης - ΝΟΒ
      4. Κυπρόγλου Παντελής - ΝΟΒ
        Κορίτσια
      1. Νικολάου Αννά - ΝΟΚΒ
      2. Παλαιού Κυριακή - ΙΟΠ
      2η Ομάδα
        Αγόρια
      1. Παπαδόπουλος Ορέστης - ΙΟΠ
      2. Πόππης Ιωάννης - ΝΟΝΜΑ
      3. Κατσίνης Αλέξανδρος - ΝΟΚΒ
      4. Κερκούλας Δικαίος - ΙΟΠΟΡ
        Κορίτσια
      1. Μάμαλη Δανάη - ΝΟ ΩΡΩΠΟΥ
      2. Προβελεγγίου Αμαλία - ΝΟ ΩΡΩΠΟΥ
    Οι υπεύθυνες δηλώσεις του Ν.105 και η Δήλωση για τον Αγώνα πρέπει να προσκομιστούν Πρωτότυπες στην Ε.Ι.Ο. μέχρι την Παρασκευή 28/8/2015.
    Παρακαλείστε επίσης να ενημερώσετε τον κ. Αδαμόπουλο Τηλεφωνικά για το αν θα συμμετάσχετε ή Οχι.

    ... (26/8/2015)

     

    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015 Laser 4.7
    Εφήβων-Νεανίδων/Παίδων-Κορασίδων
    23 - 26 Αυγούστου 2015
    Ν.Ο. Αιγίου

    ... (26/8/2015)

     

    Αργυρό Μετάλλιο ο Κοκκαλάνης στο Test Event των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο
    Την δεύτερη θέση στην κατηγορία των RS:x κατέλαβε ο Βύρων Κοκκαλάνης στο Test Event των Ολυμπιακών αγώνων του Ρίο που διεξήχθησαν από 15 έως 22 Αυγούστου στην Marina Da Gloria του Rio.
    Στην κατηγορία των 470 οι αθλητές μας Μάντης - Καγιαλής κατέλαβαν την 12η Θέση, ενώ στην κατηγορία των Finn o Αθλητής μας Μιτάκης Ιωάννης κατέλαβε την 16η Θέση.

    ... Αποτελέσματα (25/8/2015)

     

    Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σερβία 31/8 - 6/9/2015
    Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να το δηλώσουν μέσω του ομίλου τους το αργότερο έως 18 Αυγούστου.
    Σε διαφορετική περίπτωση χάνουν το δικαίωμα συμμετοχής το οποίο περνάει στον αμέσως επόμενο δικαιούχο.
    Η αποστολή, με τους αθλητές της 1ης και 2ης Ομάδας, θα αναχωρήσει οδικώς στις 31 Αυγούστου και θα επιστέψει με τον ίδιο τρόπο στις 6 Σεπτεμβρίου.
    Τα σκάφη Optimist της 1ης Ομάδας και όσον επιθυμούν να λάβουν μέρος της 2ης Ομάδας, θα φορτωθούν σε τρέιλερ της Ομοσπονδίας το Σάββατο 29/8 στις 10:00
    Τα σκάφη Laser της 1ης Ομάδας θα φορτωθούν σε τρέιλερ της Ομοσπονδίας την Κυριακή 30/8 στις 10:00 και επειδή δεν υπάρχει χώρος για τα σκάφη της 2ης Ομάδας, όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος μπορούν να οργανώσουν τη μεταφορά των σκαφών τους εξ ιδίων και σε συνεννόηση με την ΕΙΟ ώστε να αναχωρήσει συγκροτημένη ομάδα.
    Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 210-9404825 (Εσωτ: 5) κα Τάνια & στον υπεύθυνο προπονητή αποστολής κ. Χριστόνικο (6974536463)

    ... Νέες Οδηγίες για το Ταξίδι (20/8/2015)

    ... Υπεύθυνη δήλωση Συμμετοχής από Γονέα-Κηδεμόνα (18/8/2015)

    ... Υπεύθυνη δήλωση (18/8/2015)

     

    2015 Junior 420 & 470 European Championships
    Burgas - 8-15 Αυγούστου
    Επιτυχίες για την Ελληνική ομάδα.
    Χάλκινο μετάλλιο στα 470 για τις αθλήτριες του ΝΟΘ Μπόζη- Κλωναρίδου. Είναι το 2ο μετάλλιο που κατακτούν οι Ελληνίδες αθλήτριες μετά το αργυρό στο αντίστοιχο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που έγινε πριν λίγες ημέρες στη Θεσσαλονίκη.
    Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία 420 γυναικών για τις αθλήτριες του ΝΟΤΚ Μπακατσιά – Παπαγεωργίου .
    Την 5η θέση στα 470 ανδρών κατέκτησε το πλήρωμα Καββά- Δρούγκα και την 6η θέση στα 420 U17 το πλήρωμα Αρβανίτη- Κανακάρη.

    ... Περισσότερα (17/8/2015)

     

    Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser 4,7 Youth
    6-22 Αυγούστου, Medemblik
    4ος στην κατηγορία U16 ο Δημήτρης Παπαδημητρίου και 7ος στην κατηγορία U16 ο Αναστάσιος Παναγιωτίδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Medemblik.

    ... Περισσότερα (17/8/2015)

     

    2015 ISAF Disability Classification Seminar
    The ISAF International Classifiers would like to invite representatives from MNA’ s, interested in the Classification of Disabled Athletes to the 2015 ISAF Disability Classification Seminar. The objectives of the Seminar is to enable participants to acquire the necessary knowledge, skills and competencies to classify sailors with a disability using the FCS 2013-2016.
    Further information about the Seminar which is scheduled to take place at the ISAF Disabled Sailing World Championships, Melbourne, Australia can be found here.

    ... Περισσότερα (13/8/2015)

     

    Βραβεία Piotr Nurowski 2015
    Επιστολή του Προέδρου της Επιτροπής Ολυμπιακής Προετοιμασίας EOE κ. Ιωάννη Βασιλειάδη, αναφορικά με την επιλογή Νέου Αθλητή/τριας εν όψει των Βραβείων Piotr Nurowski 2015.

    ... Περισσότερα (11/8/2015)

    ... Candidate CV Form (11/8/2015)

     

    Εγκύκλιος του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων
    Υπ’αριθμ. Πρωτ. Φ.151/125883/Α5/5.8.2015 σχετικά με την εισαγωγή αθλητών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 και παρακαλούμε για την ενημέρωση των ενδιαφερομένων.

    ... Περισσότερα (11/8/2015)

    ... Υπόδειγμα Αιτησης-Βεβαίωσης (11/8/2015)

     

    470 Junior World Championships
    24-31 Ιουλίου 2015
    Ναυτικός Ομιλος Θεσσαλονίκης
    Αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεότητας 470 οι Μαρία Μπόζη και Ραφαηλίνα Κλωναρίδου (ΝΟΘ)
    Στην 9η θέση οι Κατερίνα Ταβουλάρη και Φωτεινή Κουτσούμπου (ΙΟΠ)
    Πατήστε για μεγέθυνση Πατήστε για μεγέθυνση

    ... Αποτελέσματα (31/7/2015)

     

    Στην κορυφή του παγκόσμιου Ranking List στην κατηγορία RS:X
    3οι οι Μάντης - Καγιαλής στα 470

    ... Περισσότερα (28/7/2015)

     

    International 420 class World Championship 2015
    17 έως 25 Ιουλίου - Castle Bay Karatsu, Ιαπωνία
    Αργυρό μετάλλιο για τους Aγγελο Αρβανίτη και Θεοφάνη Κανακάρη (ΝΟΤΚ) στην κατηγορία U17 στο Παγκόσμιο 420
    4οι στην κατηγορία OPEN οι Βασίλης Γουργιώτης και Ορέστης Μπάτσης (ΙΟΠ)

    ... Περισσότερα (26/7/2015)

     

    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser STD & RDL
    17 έως 24 Ιουλίου - Aarhus, Δανία.

    ... Περισσότερα (26/7/2015)

     

    European Laser 4.7 Youth Championship 2015
    17 έως 24 Ιουλίου - Gdynia, Πολωνία.

    ... Περισσότερα (26/7/2015)

     

    Radial Youth European Championship 2015
    18 έως 25 Ιουλίου - Viana do Costelo, Πορτογαλία.

    ... Περισσότερα (26/7/2015)

     

    Ολοκληρώθηκαν οι Αγώνες Πρόκρισης κατηγορίας RS:X
    Μετά το πέρας των αγώνων Πρόκρισης στην κατηγορία RS:X τη χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες Ρίο 2016 θα εκπροσωπήσει ο Βύρων Κοκκαλάνης.

    ... (24/7/2015)

     

    Πρωταθλητής Ευρώπης στα OPTIMIST ο Αιμιλιανός Μόνος (ΣΕΑΝΑΤΚ)
    Αργυρό μετάλλιο στα κορίτσια η Αριάδνη Σπανάκη (ΙΟΠ)
    Μία θέση στη δεκάδα (6ος) για τον Χρήστο – Ιωάννη Μουζάκη (ΝΟΤΚ)
    Πατήστε για μεγέθυνση

    ... (24/7/2015)

     

    Optimist European Championship 2015
    17 έως 24 Ιουλίου- Pwllheli, Αγγλία.

    ... Περισσότερα (13/7/2015)

     

    2015 RS:X Youth World Windsurfing Championships
    11 έως 18 Ιουλίου - Gdynia, Πολωνία

    ... Περισσότερα (13/7/2015)

     

    Kingston Laser Worlds 2015
    Καναδάς
    2 -20 Ιουλίου 2015

    ..Περισσότερα (2/7/2015)

     

    2015 Laser Radial Youth World Championship
    14 έως 20 Αυγούστου - Kingston, Καναδάς
    Από Ελληνικής πλευράς έχουν δηλώσει, έπειτα από αίτηση των Ομίλων τους, οτι θα ήθελαν να συμμετέχουν οι αθλητές:
  • Χουσιαδάς Κωνσταντίνος
  • Σταματίου-Μερακλής Κωνσταντίνος
  • ... Περισσότερα (20/7/2015)

     

    Techno293 European Championship
    25 Ιουλίου έως 1 Αυγούστου - Liepaja,Λετονία.
    Από Ελληνικής πλευράς έχουν δηλώσει, έπειτα από αίτηση των Ομίλων τους, οτι θα ήθελαν να συμμετέχουν οι αθλητές:
  • Τσορτανίδης Λεωνίδας
  • Δίβαρη Αικατερίνη
  • Κόγιας Χαράλαμπος
  • Ζιντζόβας Ιάσσονας
  • Αστραπέλλος Κωνσταντίνος
  • Τσορτανίδης Πέτρος
  • ... Περισσότερα (13/7/2015)

     

    1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα BUG
    9-12/7
    Ν.Ο. ΣΠΕΤΣΩΝ

    ... (13/7/2015)

     

    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 420
    5-9/7
    Δήμος Μαντουδίου-Λίμνης-Αγ. Αννας - Ναυτικός Όμιλος Λίμνης Ευβοίας
  • Τελικά Αποτελέσματα
  • ...Web Site Πρωταθλήματος

     

    Αργυρό μετάλλιο οι Μάντης-Καγιαλής
    στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 470
    16οι οι Καμπουρίδης-Παπαδόπουλος
    Στις γυναίκες οι Μπόζη-Ραφαηλίδου τερμάτισαν 19ες στο χρυσό στόλο
    Το πλήρωμα Παγίδα-Παπαδοπούλου τερμάτισε 8ο στον αργυρό στόλο Πατήστε για μεγέθυνση

    ..(5/7/2015)

     

    Διευκρίνηση για την Πρόκριση της Ολυμπιάδας του ΡΙΟ
    Εν συνεχεία της ανακοίνωσης μας στις 16/6/2015 που αφορά τον τρόπο επιλογής των αθλητών που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και έχουν πάρει την πρόκριση, διευκρινίζουμε τα εξής:
    Εάν στη διαδικασία της πρόκρισης περιλαμβάνεται πανευρωπαϊκός αγώνας ισχύει η βαθμολογία Open, δηλαδή προσμετρούνται κανονικά και οι θέσεις των αθλητών εκτός Ευρώπης.

    ... 26/6/2015

     

    Ανακοίνωση
    Οι αγώνες των προκριθέντων κατηγοριών για την οριστική επιλογή των αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
    Εν συνεχεία της απόφασης της Ε.Ε. της ΕΙΟ 48/30.4.15 και σε νέα συνεδρίαση της (Αρ. 53/16.6.15), απεφασίσθη όπως οι αγώνες που αφορούν την τελική συμμετοχή των αθλητών που θα μας εκπροσωπήσουν στους Ολυμπιακούς του Ρίο, στις κατηγορίες που έχουμε πάρει ήδη την πρόκριση ως χώρα, έχουν ως εξής:

     

    Α. Κατηγορία 470 Ανδρών
    1. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2015 24/6-4/7 Aarhus, Δανία
    2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015 10-17/7 Haifa, Ισραήλ
    3. Πάλμα – Ισπανία Απρίλιος 2016

     

    Β. Κατηγορία RS:X Ανδρών
    Θα διεξαχθούν 2 αγώνες στις εγκαταστάσεις της ΕΙΟ
    1. 1ος Αγώνας 10-12/7
    2. 2ος Αγώνας 13-15/7

    ... (16/6/2015)

     

    Προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες
    Σύμφωνα με απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΙΟ 48/30.4.2015 και μετά από πρόταση του Προέδρου κ. Α. Δημητρακόπουλου και υπεύθυνου για την ολυμπιακή ομάδα αποφασίζεται ότι η Ομοσπονδία θα ορίσει τους αγώνες (δύο ή τρεις - ευρωπαϊκό - παγκόσμιο - διεθνής ή άλλος αγώνας στον ελληνικό χώρο) από τους οποίους θα προκύψουν οριστικά οι αθλητές που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
    Οι αθλητές που θα συμμετάσχουν στους αγώνες αυτούς και έχουν πάρει την πρόκριση για τη χώρα θα πριμοδοτηθούν με 5 βαθμούς.
    Επίσης κατόπιν της τελευταίας απόφασης της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΙΟ 52/5.6.2015 αποφασίστηκαν τα εξής :
    1. Εφόσον στη διαδικασία της τελικής πρόκρισης για το Ρίο έχουν επιλεγεί παγκόσμια ή πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα πριμοδοτούνται έξτρα ως εξής :
      Παγκόσμιο : χρυσό μετάλλιο 5, αργυρό μετάλλιο 4, χάλκινο μετάλλιο 3.
      Ευρωπαϊκό : χρυσό μετάλλιο 3, αργυρό μετάλλιο 2, χάλκινο μετάλλιο 1.
    2. Η βαθμολογία των αγώνων αυτών ισχύει όπως και παλαιότερα δηλαδή ο πρώτος 20, ο δεύτερος 19 ….. και ο 20ος 1.
    3. Εντός της επόμενης εβδομάδας και μετά από συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπής θα οριστικοποιηθούν οι αγώνες και οι ημερομηνίες των αγώνων πρόκρισης που έχει επιλέξει η ομοσπονδία και θα αφορά μόνο στις κατηγορίες που έχουν πάρει ήδη την πρόκριση.
    4. Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων πρόκρισης και εφόσον υπάρξει ισοβαθμία προκρίνεται ο έχων ή οι έχοντες την καλύτερη θέση στον τελευταίο αγώνα.

    ... (5/6/2015)

     

    Δικαιολογητικά που απαιτούνται
    για την απόκτηση ειδικής αθλητικής αναγνώρισης από Αθλητικά Σωματεία

    ...Περισσότερα (4/2/2015)

     

    Δικαιολογητικά επιχορήγησης αθλητικών σωματείων

    ...Περισσότερα (4/2/2015)

     

    ..Παλαιότερες ανακοινώσεις

    ..Τα Διοικητικά Συμβούλια Ομίλων

     

     

    Τα Νέα των Ομίλων

     

  • Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα σκα-φών τύπου Bug από το Ναυτικό Όμιλο Σπετσών
    Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο η διοργάνωση του 1ου Πανελληνίου πρωταθλήματος σκαφών τύπου Bug από το Ναυτικό Όμιλο Σπετσών, υπό την αιγίδα της Ελληνικη?ς Ιστιοπλοι?κη?ς Ομοσπονδι?ας και του Δήμου Σπετσών, καθώς και τη σημαντική χο-ρηγία της Αναργυρείου και Κοργιαλενείου Σχολής Σπετσών, η οποία φιλοξένησε δωρεάν τους αθλητές και τους συνοδούς τους. Εκπροσωπώντας 17 ομίλους από όλη την Ελλάδα, νεαροί αθλη-τές από 7 έως 17 ετών, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό σε έναν αγώνα - πρόκληση, καθώς είναι η πρώτη φορά που πραγματοποιείται πρωτάθλημα για την κατάκτηση εθνικού τίτλου στην κατη-γορία bug.
  • Πατήστε για μεγέθυνση Πατήστε για μεγέθυνση Πατήστε για μεγέθυνση

    ... (11/8/2015)

     

  • Με μοναδικές διακρίσεις για τον ΝΟΤΚ και την ΕΛΛΑΔΑ επέστρεψαν οι αθλητές μας!
    Αργυρό μετάλλιο για τους Άγγελο Αρβανίτη - Θεοφάνη Κανακάρη (ΝΟΤΚ) στην κατηγορία U 17 στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ πρωτάθλημα 420 της Ιαπωνίας μετά από 10 ιστιοδρομίες και σε σύνολο 33 σκαφών.
    6ος στην Ευρώπη και 9ος στο Open ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Όπτιμιστ της Αγγλίας κατατάχθηκε ο Χρήστος Μουζάκης (ΝΟΤΚ).
    Πατήστε για μεγέθυνση Πατήστε για μεγέθυνση Πατήστε για μεγέθυνση
  • ... (31/7/2015)

     

  • Δελτίο Τύπου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 470 Νέων
    Αν και ο άνεμος άργησε να εμφανιστεί και υπήρξε αναβολή αγώνων για περίπου τέσσερις ώρες τα αποτελέσματα αποζημίωσαν, αθλητές, κριτική επιτροπή και φίλους του αθλήματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας κλάσης 470 νέων, που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη
  • ... Περισσότερα (27/7/2015)

     

  • Ο Ν.Ο.Βουλιαγμένης ενημερώνει ότι οι παρακάτω αθλητές του έλαβαν στα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Πορτογαλίας και Πολωνίας, τις εξής διακρίσεις:
    • ο Κων/νος Χουσιάδας έλαβε την 1η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser Radial U17 που διεξήχθη στη Viana Do Castelo της Πορτογαλίας 20-25/7/2015.
    • ο Δημήτρης Παπαδημητρίου έλαβε τη 2η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser 4.7 U16 που διεξήχθη στη Gdynia της Πολωνίας 19-24/7/2015.
  • ... (27/7/2015)

     

  • Στην ισοβαθμία έχασαν το χάλκινο μετάλλιο, οι Γουργιώτης - Μπάτσης στο Παγκόσμιο 420
    Σπουδαία εμφάνιση από τους Βασίλη Γουργιώτη και Επαμεινώνδα-Ορέστη Μπάτση, που έφθασαν μια ανάσα από την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, στην κατηγορία open, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας για σκάφη 420, το οποίο έγινε στην Ιαπωνία. Το ελληνικό ζευγάρι, ιστιοπλόοι του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πειραιώς ολοκλήρωσαν τις ιστιοδρομίες με 93 βαθμούς ποινής, μένοντας όμως στην 4η θέση, με τους αθλητές από το Χόνγκ Κονγκ να έχουν ακριβώς τους ίδιους βαθμούς (93), αλλά να παίρνουν το χάλκινο μετάλλιο!.
    Πατήστε για μεγέθυνση
  • ... Περισσότερα (29/7/2015)

     

  • Δελτίο Τύπου Ι.Ο.Π.
    Αργυρό μετάλλιο για την Αριάδνη Σπανάκη, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Όπτιμιστ
    Μεγάλη η επιτυχία της πρωταθλήτριας του Ι.Ο. Πειραιώς
    Πατήστε για μεγέθυνση
  • ... Περισσότερα (27/7/2015)

     

  • Δελτίο Τύπου ΣΕΑΝΑΤΚ Καλλιθέας
    Πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία Optimist ο Αιμιλιανός Μόνος του ΣΕΑΝΑΤΚ
  • ... Περισσότερα (27/7/2015)

     

  • Δελτίο Τύπου Ναυταθλητικού Ομίλου Δελφινάριου
    Το Δ.Σ. και τα μέλη του Ν.Ο.Δ. συγχαίρουν τους αθλητές τους, Μοιραναίου Κων/να και Μαυράγγελο Ιωάννη για την κατάκτηση της 1ης και 2ης θέσης αντίστοιχα, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βug που πραγματοποιήθηκε στις Σπέτσες.
  • ... (27/7/2015)

     

    ..Ολα τα Νέα των Ομίλων

     

    Video

     

     

     

    Ιστιοπλοϊκό Ημερολόγιο Αγώνων

     

    7th NOA REGATTA 2015
    Port of Alexandroupolis
    Nautathletic Club of Alexandroupolis
    1 - 5 August 2015

    ... Web Site

     

    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ORC-I & IRC &
    ORCi, IRC Open International Offshore Regatta
    "In memory of Spiros Dimou"
    09 - 13 Σεπτεμβρίου 2015
    Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιώς

    Προκήρυξη (31/7/2015)

     

    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015 Laser 4.7
    Εφήβων-Νεανίδων/Παίδων-Κορασίδων
    23 - 26 Αυγούστου 2015
    Ν.Ο. Αιγίου

    Προκήρυξη (31/7/2015)

    Δήλωση συμμετοχής (31/7/2015)

    Δήλωση συμμετοχής συνοδού σκάφους (31/7/2015)

     

    1ος Open Διεθνής Αγώνας Ιστιοπλοΐας “Ακριτικών Νησιών”

    ... (10/7/2015)

     

    Διασυλλογικoί Αυγουστος 2015
    1-5 INTERNATIONAL REGATTA ALEXANDROUPOLIS

    OPTIMIST - LASER 4.7/RDL
    ΝΟA
    28-29 29οι ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

    OPTIMIST - LASER 4.7
    ΝΑΣΚ ΑΙΟΛΟΣ
    29-30 ΚΥΠΕΛΛΟ Δ. ΓΚΙΚΑ

    OPTIMIST - LASER 4.7/RDL/STD
    ΝΟ ΡΟΔΟΥ

     

    ..Ολες οι προκηρύξεις διασυλλογικών

    ..Ολα τα αποτελέσματα διασυλλογικών

     

    Διεθνείς Αγώνες Αυγουστος 2015
    1/7-31/8 Costarmoricaine Erquy (FRA)
    19/7-1/8 Hobie Wildcat World Championship Campione del Garda (ITA)
    23/7-2/8 Hobie 16 European Championships Campione del Garda (ITA)
    24/7-1/8 International OK Dinghy World Championship Puck (POL)
    24/7-6/8 Rio de Janeiro International Sailing Week Iate Clube do Rio de Janeiro (BRA)
    26/7-1/8 International FJ (Flying Junior) World Championship Hayama (JPN)
    29/7-1/8 Internationaux de France de Match Racing 2015. Manu Minard Trophy. Championnat de France ELITE Open de MR Pornichet (FRA)
    29/7-1/8 Hobie Tiger World Championship (ITA)
    29/7-2/8 International Istanbul Optimist Week Istanbul (TUR)
    30/7-2/8 49er Grand Prix Gdynia Gdynia (POL)
    31/7-8/8 Dragon European Championship of the International Dragon Class (Cup Virgine Heriot) Bastad (SWE)
    31/7-7/8 Cadet World Championship Riva del Garda (ITA)
    31/7-2/8 49er Canadian Championship Kingston (CAN)
    31/7-2/8 Austrian Open - Austrian Tour 4 Bundesleistungszentrum, Neusiedl am See (AUT)
    31/7-1/8 San Pedro, Ambergis Regatta SPJSC (BIZ)
    1/8-8/8 Mapfre - Copa del Rey Palma de Mallorca (ESP)
    1/8-2/8 Oakcliff August Grade 4 Oyster Bay, NY (USA)
    1/8-2/8 Club Marine NSW Youth MR Championship CYCA (AUS)
    1/8-5/8 Carthago Dilecta Est Roma - Bizerta (ITA)
    1/8-8/8 9th Indian Ocean Islands Games La Reunion Island (FRA)
    1/8-2/8 Alpen Cup (Soling) Reschensee (ITA)
    2/8-6/8 RS500 World Championships AQUAVITESSE, LA BRUINISSE (NED)
    2/8-9/8 Zoom 8 Youth World Championship Wolfgangsee (AUT)
    3/8-8/8 Lysekil Women's Match Lysekil (SWE)
    3/8-6/8 470 South American Championship Rio de Janeiro (BRA)
    4/8-4/8 NJK Center Cup 8 NJK Sailing Center, Helsinki (FIN)
    5/8-7/8 Trofeo Simone Lombardi Malcesine (ITA)
    5/8-9/8 Manhasset Bay Match Race for the Knickerbocker Cup Port Washington, New York (USA)
    6/8-14/8 Laser 4.7 Youth World Championships Medemblik (NED)
    7/8-14/8 Micro Class World Championship (Micro Cup) Brest (FRA)
    7/8-15/8 International 420 Class Junior European Championship Bourgas (BUL)
    8/8-15/8 Aberdeen Asset Management Cowes Week Cowes (GBR)
    8/8-15/8 2.4 Metre World Championship Rauma (FIN)
    8/8-16/8 470 Men, Women and Mixed Crews Junior Europeans Bourgas (BUL)
    8/8-8/8 CYCA Advanced Squad Regatta (1) CYCA, Sydney, Australia (AUS)
    8/8-10/8 Matchrace Svenborg 2015 Svendborg (DEN)
    8/8-10/8 Match Race Svendborg Svendborg (DEN)
    8/8-9/8 The Moet & Chandon Match Cup 2015 Skifferholmen, Helsinki (FIN)
    8/8-9/8 Hanse Sail Match Race 2015 Rostock City Hobor (GER)
    9/8-13/8 RS:X North American Championships Cork (CAN)
    9/8-13/8 Cork International Regatta Kingston (CAN)
    10/8-10/8 CMRC Membership Series 2015 Event 4 Belmont Harbour, IL (USA)
    11/8-11/8 NJK Center Cup 9 NJK Sailing Center, Helsinki (FIN)
    12/8-15/8 Nacra Infusion World Championship Hellecat, Hellevoetsluis (NED)
    12/8-16/8 Russian Open Match Race Championship Championship - Ekaterinburg Cup 2015 Yacht Club Komatek - Sport Russia, Ekaterinburg (RUS)
    12/8-16/8 RC44 Stockholm Cup Stockholm (SWE)
    12/8-16/8 Oakcliff International 2015 Oyster Bay, NY, (USA)
    14/8-19/8 Laser Radial Youth World Championship Ontario (CAN)
    14/8-19/8 Cork OCR (Olympic Classes Regatta) Kingston (CAN)
    14/8-16/8 Riga Cup "Latvian Match Race Championships 2015" Riga, Balasta Dambis 11 (LAT)
    14/8-16/8 Swinoujscie Match Race, Polish Match Tour 2015 Swinoujscie - Pomorska Bay, Swina River (POL)
    14/8-15/8 IKA Polish Championship Jastarnia (POL)
    15/8-22/8 Aquece Rio International Sailing Regatta 2015 (Rio 2016 Test Event) Rio de Janeiro (BRA)
    15/8-21/8 UK Mirror National Championship South Carmarthenshire (GBR)
    15/8-18/8 Finn North American Championship CORK (CAN)
    15/8-16/8 Pomerania Summer Match Race Sopot (POL)
    16/8-18/8 Rolex Fastnet Race - RORC (GBR)
    17/8-28/8 Fireball World Championship Pwllheli Sailing Club (GBR)
    18/8-24/8 International University Sailing Cup 2015 Moscow (RUS)
    18/8-23/8 EUROPEAN OPTIMIST TEAM RACE CHAMPIONSHIP Lake Ledro (ITA)
    18/8-18/8 NJK Center Cup 10 NJK Sailing Center, Helsinki (FIN)
    19/8-23/8 I Korotkevich Cup 2015 International Match Race Miass, Chelyabinsk reg. (RUS)
    19/8-23/8 Blue Ribbon Cup Kiel (GER)
    20/8-23/8 Extreme Sailing Series - Act 6 St Petersburg (RUS)
    21/8-28/8 Dragon Gold Cup Kuehlungsborn (GER)
    21/8-23/8 Laser Europa Cup - Serbia Donji Milanovac (SRB)
    21/8-26/8 Palermo - Montecarlo MONDELLO (ITA)
    21/8-23/8 Chicago Match Cup Grand Slam Belmont Harbour, Il (USA)
    21/8-23/8 Zipfer Trophy & Austrian and Hungarian Championship Attersee (AUT)
    22/8-28/8 29er World Championship Pwllheli, (GBR)
    22/8-30/8 2015 International Moth European Championship Lelystad (NED)
    22/8-28/8 Tempest World Championship Brunnen (SUI)
    22/8-28/8 Shark World Championship Britannia Club (CAN)
    22/8-22/8 KDY Match Cup #4 Skovshoved Harbor (DEN)
    24/8-29/8 5.5 Metre World Championship Nynashamn (SWE)
    24/8-30/8 X-35 World Championship Imperia (ITA)
    24/8-25/8 Summer Cup 4 Tallin, Pirita Harbour TOP Yacht Club (EST)
    24/8-29/8 International KYIV Sailing Regatta Kyiv (UKR)
    25/8-31/8 VII Traditional Regatta “OPEN RUSSIAN 2015 Moscow (RUS)
    25/8-30/8 Star Eastern Hemisphere Championship Muiden (NED)
    25/8-25/8 NJK Center Cup 11 NJK Sailing Center, Helsinki (FIN)
    26/8-28/8 Laser Europa Cup - Estonia Lohusalu (EST)
    27/8-30/8 International Match Race for the Detroit Cup 2015 Detroit MI (USA)
    28/8-4/9 J/24 World Championship Weisse Wiek, Boltenhagen (GER)
    28/8-30/8 Lipno Regatta Lake Lipno (CZE)
    28/8-30/8 Djerdap Cup Donji Milanovac (SRB)
    28/8-30/8 Potsdamer Yacht Club Match Race 2015 Berlin, Wannsee (GER)
    29/8-30/8 Gorla Trophy Bogliaw (Brescia) (ITA)
    29/8-30/8 Country Championship of Schleswig-Holstein (GER)
    29/8-30/8 Country Championship of Schleswig-Holstein (GER)
    29/8-29/8 GKSS Club Match 3 (2015) Langedrag (SWE)
    29/8-30/8 Battle of St George's Caye Regatta BCSC (BIZ)
    30/8-4/10 2015 New Zealand Youth Match Racing Championships Royal Port Nicholson Yacht Club, Wellington Harbour (NZL)
    30/8-30/7 15-16 Clipper Round the World Yacht Race (GBR)
    31/8-6/9 Balkan & Open Balkan Sailing Championships Donji Milanovac (SRB)
    26/9-26/8 GKSS Club Match 4 (2015) Langedrag (SWE)
    29/9-5/8 Platu 25 World Championship Athens (GRE)

     

    ..Ολοι οι Διεθνείς Αγώνες 2015