Loading...

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Laser 4.7 -Δελτίο Τύπου του Ν.Ο. Σύρου

Την Παρασκευή 3 Μαΐου ολοκληρώθηκε επισήμως το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Laser 4.7 που διεξήχθη στη Σύρο. Στους αγώνες συμμετείχαν 46 όμιλοι με 161 σκάφη από όλη την Ελλάδα εκ των οποίων 3 συμμετοχές ήταν από την Κύπρο. Συνολικά αγωνίστηκαν 106 αγόρια και 55 κορίτσια. Ήταν ένα μεγάλο ναυταθλητικό γεγονός τόσο για το νησί όσο και για τους συμμετέχοντες αθλητές οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Η τελευταία ημέρα των αγώνων ήταν και η πιο συναρπαστική μιας και οι καιρικές συνθήκες βοήθησαν ώστε να είναι περισσότερο ευνοϊκές.
Η τελετή απονομής πραγματοποιήθηκε στον όμορφο χώρο του ξενοδοχείου Di Mare, στην Ποσειδωνία, παρουσία εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης και της Ε.Ι.Ο. Τις απονομές έκαναν ο Αντιπεριφερειάρχης Κυκλάδων κ. Γιώργος Λεονταρίτης, από την Ε.Ι.Ο ο κ. Γιώργος Χριστόπουλος, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Αθλητισμού Δήμου Σύρου Ερμούπολης κ. Γουλιέλμος Πρίντεζης και ο πρώην Πρόεδρος του Ναυτικού Ομίλου Σύρου κ. Αλέξης Ξηραδάκης. 
Ο Ναυτικός Όμιλος Σύρου ευχαριστεί τους συν-διοργανωτές την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και το Δήμο Σύρου Ερμούπολης, την Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία, καθώς επίσης το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Σύρου, την Π.Ν.Β. Σύρου, την ακτοπλοϊκή εταιρεία Blue Star Ferries για την πολύτιμη συνεργασία στη μεταφορά των αθλητών και των σκαφών αλλά και όλους τους χορηγούς των αγώνων για τη συνεισφορά τους. Πολλές ευχαριστίες επίσης σε όλους όσους εργάστηκαν, εθελοντές και μέλη του ναυτικού ομίλου για την ομαλή διεξαγωγή και καλύτερη οργάνωση των αγώνων.

 Επίσης στα μέλη του Δ.Σ.:

  • Δούνια Θεόδωρο
  • Μιχαήλ Στρατή
  • Κανελλόπουλο Γιώργο
  • Σκιαθίτη Στέλιο
  • Μαυρίκο Βαγγέλη
  • Ρηγούτσο Γιώργο (Πύργουρα)

 στους προπονητές:

  • Γρυπάρη Γιάννη
  • Σαγκινέτου Ελπίδα
  • Ξαγοράρη Κώστα

 στους «παλιούς» αθλητές του ομίλου:

  • Σαγκινέτου Ευγενία
  • Σιγάλα Ντίνο
  • Ρώτα Άρη
  • Καραβιώτη Σταμάτη
  • Παππά Μιχάλη
  • Βακονδίου Ιωάννα
  • Σακελλαρίου Αντωνία
  • Δαρζέντα Μελίνα

 στην εθελόντρια Γκαλίτση Μαρία

 

στους πρώην προέδρους του ομίλου:

  • Γρυπάρη Σταμάτη
  • Ξηραδάκη Αλέξη

 

στα μέλη του ομίλου μας:

  • Πρίντεζη Αντώνη (Καταδυτικό Κέντρο Greek Scuba)
  • Τσακίρη Μαρία
  • Ρουσσουνέλο Θοδωρή
  • Κόπελο Γιάννη
  • Μπουγιούρη Μηνά
  • Βέλλη Ορέστη
  • Μιχαηλίδη Τάσο
  • Ανδρεαδάκη Δημήτρη
  • Μαούτσο Στέλιο
  • Βακόνδιο Γιάννη “χασαπάκι”
  • Βακόνδιο Γιώργο “χασαπάκι”

 

στην γιατρό του αγώνα και αθλήτρια ανοικτής θαλάσσης Παπαδάτου Μαρία και στη γραμματέα του ομίλου μας Κρητικού Μαρία Άννα Ουρανία.

 

Οι πρωταθλητές παίδων/εφήβων και κορασίδων/νεανίδων για το έτος 2019 έχουν ως εξής:


ΠΑΙΔΩΝ U16

  1. ΣΚΟΝΔΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
  2. ΑΝΑΔΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΙΟΥ
  3. ΒΑΛΙΑΔΗΣ ΙΑΣΩΝ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ



ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ U16

  1. ΒΛΑΧΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΓΑΖΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
  2. ΚΑΡΑΟΥΛΑΝΗ ΕΛΙΖΑ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΔΡΟΥ
  3. ΣΥΡΙΓΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ - ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ


ΕΦΗΒΩΝ U18

  1. ΚΕΦΑΛΛΩΝΙΤΗΣ ΙΑΣΩΝ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
  2. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΑΤΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
  3. ΠΑΠΑΔΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΦΙΛΙΑΣ


ΝΕΑΝΙΔΩΝ U18

  1. ΑΡΒΑΝΙΤΟΓΕΩΡΓΟΥ ΣΟΦΙΑ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
  2. ΡΑΠΤΗ ΣΟΦΙΑ - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΚΤΗΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ
  3. ΓΕΩΡΓΟΣΤΑΘΗ ΓΕΩΡΓΙΑ - Σ.Ε.Α.Ν.Α.Τ.Κ.