ATHENS EUROLYMP WEEK 2003
18 - 22 FEBRUARY 2003
Eurolymp Logo

Daily Reports

Ελληνική Γλώσσα
22/2/2003
Οχτώ μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες ιστιοπλόοι στο EUROLYMPP

Θραύση έκαναν τα ελληνικά πληρώματα στο ATHENS EUROLYMP WEEK, που ολοκληρώθηκε σήμερα Σάββατο στο Σαρωνικό κόλπο. Κατέκτησαν πέντε χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια, έφεραν αρκετά καλά πλασαρίσματα και απέδειξαν ότι είναι στην σωστή ρότα για το 2004.

  • Στην πρώτη θέση του βάθρου θα ανεβούν κατά τη διάρκεια της τελετής λήξης, που θα γίνει σήμερα στις 8μ.μ. στη σχολή Ναυτικών Δοκίμων, οι Ανδρέας Κοσματόπουλος - Κώστας Τριγκώνης στα 470 ανδρών, οι Σοφία Μπεκατώρου - Αιμιλία Τσουλφά στα 470 γυναικών, οι Λεωνίδας Πελεκανάκης - Γιώργος Κοντογούρης στα Σταρ, ο Αιμίλιος Παπαθανασίου στα Φινν, ο Νίκος Κακλαμανάκης στα Μιστράλ ανδρών.
  • Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι Παναγιώτης Καμπουρίδης - Άγγελος Λεμάνης στα 470 ανδρών, ενώ
  • το χάλκινο μετάλλιο πήραν ο Ιωάννης Χρυσοχού και η Αγγελική Σκαρλάτου στα Μιστράλ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

    Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι νικητές και οι θέσεις που κατέλαβαν οι Έλληνες ιστιοπλόοι μετά την ολοκλήρωση των αγώνων του ATHENS EUROLYMP WEEK έχουν ως εξής:
    MISTRAL ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 7 κούρσες): 1. Ν. Κακλαμανάκης 7β.π.. (1, 1, 1, 2, 1, [Dnf] ), 2. Ν. Ντέμπσεϊ (Μ. Βρετανία) 16β.π. (2, 2, 3, 1, [8], 2, 6), 3. Ι. Χρυσοχού 20β.π. ([9], 3, 6, 3, 2, 4, 2), 4. Β. Κοκκαλάνης 23β.π. (3, 6, 4, 6, [7], 3, 1).
    MISTRAL ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11 σκάφη, 7 κούρσες): 1. Αλεξάνδρα Σενσίνι (Ιταλία) 38β.π. (7, 8, 5, [10], 3, 8, 7), 2. Μπ. Μασόν (Ισπανία) 94β.π. (18, 21, 14, 15, [28], 11, 15), 3. Τ. Σκαρλάτου 99β.π. (17, 16, [22], 19, 12, 18, 17), 4. Αν. Φράι 106β.π. (20, 15, 16, 12, 21, [Ocs], 22).
    FINN (20 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Α. Παπαθανασίου 17β.π. (2, [8], 4, 2, 2, 4, 2, 1), 2. Ρ. Τρουζιλέ (Ισπανία) 23β.π. (3, 3, 1, [6], 6, 1, 4, 5), 3. Νενάντ Βιάλι (Κροατία) 24β.π. (1, 4, 3, [7], 3, 2, 7, 4), 8. Αλ. Δραγούτσης 53β.π. (6, 7, 10, 3, 9, [13], 10, 8), 12. Απ. Καρνούτσος 69β.π. (11, 12, 11 [18], 5, 7, 12, 11).
    ΛΕΙΖΕΡ (78 σκάφη, 11 κούρσες): 1. Κ. Σούνεσον (Σουηδία) 64β.π. ( 10, 2, 4, 2, 22, 2, 16, 1, 1, [25], 4), 2. Μ. Αραπόφ (Κροατία) 87β.π. (12, 10, 3, 5, 18, 6, 12, [21], 6, 1, 14), 3. Ρ. Σβομαλάνε (Φινλανδία) 89β.π. (4, 8, [38], 6, 11, 4, 29, 5, 11, 4, 7) 8. Αρ. Μιχαήλ 157β.π. (14, 20, 21, 24, [33], 22, 1, 3, 19, 8, 25), 14. Αν. Μανωλάκης 191β.π. (38, 15, 14, 11, 29, 14, 18, 33, 17, 2, [45]).
    470 ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 11 κούρσες): 1. Αν. Κοσματόπουλος - Κ. Τριγκώνης 41β.π. (4, 2, 2, 5, 2, 1, [16], 7, 3, 8, 7), 2. Π. Καμπουρίδης - Αγ. Λεμάνης 53β.π. (2, 7, 5, 2, 8, 3, 7, 11, 6, [17], 2), 3. Ζ. Κόστερ - Κ. Κόστερ (Ολλανδία) 55β.π. (6, 9, 4, [15], 5, 14, 1, 1, 5, 4, 6), 10. Μ. Μηλαίος – Σπ. Λεμάνης 125β.π. (17, 8, 16, 14, 12, 13, 9, 5 [Ocs], 10, 21).
    470 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15 σκάφη, 11 κούρσες): 1. Σ. Μπεκατώρου - Α. Τσουλφά 64β.π. (9, 13, [Ocs], 9, 4, 4, 8, 9, 2, 3, 3), 2. Iν. Πετιγιέν - Ν. Ντουρού (Γαλλία) 126βπ. (7, 5, 14, 27, 13, 15, 12, 17, [Ocs], 12, 4), 3. Βλ. Ιλιένκο –Ντ. Κρουτσκίν (Ρωσία) 157β.π. (8, 20, [Dnf], 16, 21, 19, 23, 4, 13, 18, 15).
    ΣΤΑΡ (9 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Λ. Πελεκανάκης / Γ. Κοντογούρης 15β.π. ([5], 2, 2, 2, 1, 1, 2, 5), 2. Π. Σεμεράτο / Αν. Μισέλι (Ιταλία) 15β.π. (1, 3, 3, 1, 2, 3, [5], 2), 3. Φρ. Μπρούνι / Αν. Βίγκνα (Ιταλία) 20β.π. (2, 1, 1 5, 3, [Ocs], 4, 6, 1), 5. Κ. Μάνθος / Κ. Εξαρχος 30β.π. (3, 4, 6, 3, 4, [7], 4, 6).
    ΓΙΟΥΡΟΠ (38 σκάφη, 11 κούρσες): 1. Σ. Μουλτάλα (Φινλανδία) 17β.π. (2, 2, 1, 3, 1, 1, [Ocs], 1, 1, 1, 4), 2. Τ. Αμπρχάμσεν (Δανία) 32β.π. (5, 4, [6], 2, 3, 5, 3, 3, 2, 4, 1), 3. Μπ. Μανό (Γαλλία) 37β.π. (3, 1, 4, [15], 6, 4, 2, 6, 6, 3, 2), 10. Βιργινία Κραβαριώτη 99β.π. (14, 7, 10, 9, 9, 6, 10, 11, 11, [18], 12), 13. Γ. Χειμώνα 113β.π. (15, 8, 15, 11, 10, 14, 9, [16], 8, 8, 15), 14. Μ. Βλάχου 129β.π. (12, [19], 14, 10, 11, 17, 6, 13, 15, 17, 14).
    TORNADO (21 σκάφη, 11 κούρσες): 1. Ολ. Μπασκέ - Λ. Βοϊρόν (Γαλλία) 31β.π. (2, 5, 2, 4, 1 [6], 2, 2, 4, 4, 4), 2. A. Κιριλιούκ - Β. Ουσακόφ (Ρωσία) 35β.π. (5, 4, 9, 1, 2, 7, 1, 1, [14], 2, 3), 3. Π. Ρόνχολντ – Σ. Γιόργκεσεν (Δανία) 64β.π. (8, 9, 7, 6, 3, 2, 14, 9, 1, 5, [22]), 6. Δημ. Θεοδωράκης - Αντ. Μπουγιούρης 76β.π. (3, 6, 6, 2, 7, [16] 13, 6, 16, 9, 8), 9. Ντ. Πασχαλίδης - Χρ. Γαρέφης 80β.π. (6, 11, 11, [Dnf], 6, 5, 5, 4, 12, 11, 9).
    49er (16 σκάφη, 11 κούρσες): 1. Ι. Μαρτίνεθ - Χ. Φερνάντεθ (Ισπανία) 25βπ. (1, 2, 3, 2, 4, 4, [5], 1, 5, 2, 1), 2. Σ. Λόπεθ – Σ. Ντε λα Πλάθα (Ισπανία) 40β.π. (2, 5, [11], 9, 5, 1, 2, 3, 6, 1, 6), 3. K. Ορλεντί – Ν. Καού (Γαλλία) 51β.π. (4, 3, 4, 3, 7, [12], 8, 8, 3, 9, 2), 7. Γ. Παναγιωτίδης / Αλ. Παναγιωτίδης 65β.π. (11, 11, 2, [13], 9, 2, 7, 2, 1, 10, 5), 8. Θαν. Παχούμας / Β. Προτοσάλτε. 75β.π. (8, 10, 7, [16], 11, 5, 6, 11, 4, 6, 7).
    YNGLING (13 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Ε. Σκουντίνα - Τ. Λαρτσέβα - Ε. Κοβολένγκο (Ρωσία) 12β.π. (2, 2, 3, 3, 4, 2, 3 [5]), 2. Τ. Βεσελόβα – Βλ. Ουκρεντσέβα – Ε. Κουσμίνα (Ρωσία) 18β.π. (8, 8, 1, 2, 3, 4, 1, [11]), 3. Μ. Αθόν - Τ. Γκαρσία – Λ. Τουτζιό (Ισπανία) 31β.π. (1, 7, 5, 5, 2, [10], 5, 6), 4 Κ. Γιακουμίδου - Ε. Μαντζαράκη - Ελ. Δημητρακοπούλου 32β.π. (9, 5, [11], 9, 5, 1, 2, 1).


  • 21/2/2003
    Εννέα ελληνικά πληρώματα φλερτάρουν με μετάλλιο στο EUROLYMP

    Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν τα ελληνικά πληρώματα στο ATHENS EUROLYMP WEEK, που ολοκληρώνεται αύριο Σάββατο στο Σαρωνικό κόλπο. Οι Ανδρέας Κοσματόπουλος - Κώστας Τριγκώνης στα 470 ανδρών, οι Σοφία Μπεκατώρου - Αιμιλία Τσουλφά στα 470 γυναικών και Νίκος Κακλαμανάκης στα Μιστράλ ανδρών, εξακολουθούν να προηγούνται στην γενική κατάταξη. Ενώ από σήμερα και το δίδυμο Λεωνίδα Πελεκανάκη και Γιώργου Κοντογούρη φιγουράρουν στην κορυφή των Σταρ. Ο Αιμίλιος Παπαθανάσιου στα Φινν υποχώρησε στην 3η θέση και αύριο αναμένεται να δώσει τη μάχη για το χρυσό μετάλλιο με βασικούς αντίπαλους τον Κροάτη Νενάντ Βιάλι και τον Ισπανό Ραφαέλ Τρουζιλέ. Συνολικά εννέα ελληνικά πληρώματα βρίσκονται σε τροχιά μεταλλίου.
    Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι και οι θέσεις που κατέχουν οι Έλληνες ιστιοπλόοι μετά την ολοκλήρωση της τρίτης μέρας των αγώνων ATHENS EUROLYMP WEEK έχουν ως εξής:
    MISTRAL ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 5 κούρσα): 1. Ν. Κακλαμανάκης 4β.π.. (1, 1, 1, [2], 1), 2. Ν. Ντέμπσεϊ (Μ. Βρετανία) 8β.π. (2, 2, 3, 1, [8]), 3. Ι. Χρυσοχού 14β.π. ([9], 3, 6, 3, 2), 4 Β. Κοκκαλάνης 19β.π. (3, 6, 4, 6, [7]), 5. Γ. Φράγκος 25β.π.(5, [Dnf], 11, 5, 4).
    MISTRAL ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Αλεξάνδρα Σενσίνι (Ιταλία) 23β.π. (7, 8, 5, [10], 3), 2. Αν. Φράι 63β.π. (20, 15, 16, 12, [21]), 3. Τ. Σκαρλάτου 64β.π. (17, 16, [22], 19, 12).
    FINN (20 σκάφη, 6 κούρσες): 1. Νενάντ Βιάλι (Κροατία) 13β.π. (1, 4, 3, [7], 3, 2),2. Ρ. Τρουζιλέ (Ισπανία) 14β.π. (3, 3, 1, [6], 6, 1), 3. Α. Παπαθανασίου 14β.π. (2, [8], 4, 2, 2, 2, 4), 4. Τζ. Ζιελούις (Ολλανδία) 17β.π. (5, 5, 2, 4, 1, [6]), 8. Αλ. Δραγούτσης 35β.π. (6, 7, 10, 3, 9, [13]), 1Ο. Απ. Καρνούτσος 46β.π. (11, 12, 11 [18], 5, 7).
    ΛΕΙΖΕΡ (78 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Κ. Σούνεσον (Σουηδία) 37β.π. ( 10, 2, 4, 2, [22], 2, 16, 1), 2. Λ. Ντορέστε (Ισπανία) 49β.π. ([39], 7, 8, 18, 3, 5, 2, 6), 3. Ν. Νέγκρι (Ιταλία) 54β.π. (22, 6, 1, 13, 5, 3, 4, [34]), 8. Β. Χειμώνας 78β.π. (2, 4, [Dnf], 3, 28, 10, 23, 8), 10. Αρ. Μιχαήλ 105β.π. (14, 20, 21, 24, [33], 22, 1, 3), 18. Αν. Μανωλάκης 136β.π. ([38], 15, 14, 11, 29, 14, 18, 35).
    470 ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Αν. Κοσματόπουλος - Κ. Τριγκώνης 23β.π. (4, 2, 2, 5, 2, 1, [15], 7), 2. Π. Καμπουρίδης - Αγ. Λεμάνης 34β.π. (2, 7, 5, 2, 8, 3, 7, [11]), 3. Ζ. Κόστερ - Κ. Κόστερ (Ολλανδία) 40β.π. (6, 9, 4, [15], 5, 14, 1, 1), 11. Μ. Μηλαίος – Σπ. Λεμάνης 77β.π. ([17], 8, 16, 14, 12, 13, 9, 5).
    470 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Σ. Μπεκατώρου - Α. Τσουλφά 56β.π. (9, 13, [Ocs], 9, 4, 4, 8, 9), 2. Iν. Πετιγιέν - Ν. Ντουρού (Γαλλία) 98βπ. (7, 5, 14, [Dnf], 13, 14, Dnf, 17), 3. Χ. Λούκας / Τζ. Χίλεϊ 107,1β.π. (10, 26, 17, 18, (Rdg 18.2), 8, [30], 10).
    ΣΤΑΡ (9 σκάφη, 6 κούρσες): 1. Λ. Πελεκανάκης / Γ. Κοντογούρης 8β.π. ([5], 2, 2, 2, 1, 1), 2. Π. Σεμεράτο / Αν. Μισέλι (Ιταλία) 10β.π. (1, 3, 3, 1, 2), 3. Φρ. Μπρούνι / Αν. Βίγκνα (Ιταλία) 13β.π. (2, 1, 1 5, 3, [Ocs], 4), 4. Κ. Μάνθος / Κ. Εξαρχος 20β.π. (3, 4, 6, 3, 4, [7]).
    ΓΙΟΥΡΟΠ (38 σκάφη, 7 κούρσες): 1. Σ. Μουλτάλα (Φινλανδία) 10β.π. (2, 2, 1, 3, 1, 1, [Ocs]), 2. Μπ. Μανό (Γαλλία) 20β.π. (3, 1, 4, [15], 6, 4, 2), 3. Ρ. Μπλαντέ (Γαλλία) 22β.π. ([7], 6, 3, 7, 2, 3, 1), 10. Βιργινία Κραβαριώτη 51β.π. ([14], 7, 10, 9, 9, 6, 10), 13. Γ. Χειμώνα 67β.π. ([15], 8, 15, 11, 10, 14, 9), 14. Μ. Βλάχου 70β.π. (12, [19], 14, 10, 11, 17, 6).
    TORNADO (21 σκάφη, 9 κούρσες): 1. Ολ. Μπασκέ - Λ. Βοϊρόν (Γαλλία) 23β.π. (2, 5, 2, 4, 1 [6], 2, 2, 4), 2. A. Κιριλιούκ - Β. Ουσακόφ (Ρωσία) 30β.π. (5, 4, 9, 1, 2, 7, 1, 1, [14]), 3. Π. Ρόνχόλντ – Σ. Γιόργκεσεν (Δανία) 45β.π. (8, 9, 7, 6, 3, 2 [14], 9, 1), 5. Δημ. Θεοδωράκης - Αντ. Μπουγιούρης 59β.π. (3, 6, 6, 2, 7, [16] 13, 6, 16), 6. Ντ. Πασχαλίδης - Χρ. Γαρέφης 60β.π. (6, 11, 11, [Dnf], 6, 5, 5, 4, 12).
    49er (16 σκάφη, 8 κούρσες): 1. Ι. Μαρτίνεθ - Χ. Φερνάντεθ (Ισπανία) 17βπ. (1, 2, 3, 2, 4, 4, [5], 1), 2. Σ. Λόπεθ – Σ. Ντε λα Πλάθα (Ισπανία) 27β.π. (2, 5, [11], 9, 5, 1, 2, 3), 3. Π. Σιβέλο – Τζ. Σιβέλο (Ιταλία) 28β.π. (6, [12], 1, 4, 1, 10, 1, 5), 7. Γ. Παναγιωτίδης / Αλ. Παναγιωτίδης 49β.π. (11, 11, 2, [13], 9, 2, 7, 2), 9. Θαν. Παχούμας / Β. Προτοσάλτε. 58β.π. (8, 10, 7, [16], 11, 5, 6, 11).
    YNGLING (13 σκάφη, 6 κούρσες): 1. Ε. Σκουντίνα - Τ. Λαρτσέβα - Ε. Κοβολένγκο (Ρωσία) 12β.π. (2, 2, 3, 3, [4], 2), 2. Τ. Βεσελόβα – Βλ. Ουκρεντσέβα – Ε. Κουσμίνα (Ρωσία) 18β.π. ([8], 8, 1, 2, 3, 4), 3. Τ. Κόντι – Α. Μπαρόνι – Α. Μαρέντζι (Ιταλία) 19β.π. (3, 6, [7], 6, 1, 3), 8. Κ. Γιακουμίδου - Ε. Μαντζαράκη - Ελ. Δημητρακοπούλου 29β.π. (9, 5, [11], 9, 5, 1).
    ΥΓ: Τη τελετή λήξης του ATHENS EUROLYMP WEEK φιλοξενείται αύριο στις 8μ.μ. στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.
    Φωτογραφίες από τη διοργάνωση μπορείτε να βρείτε στη Διεύθυνση:
    www.actionimages.gr
    συνδρομητές
    Username: free
    Password: photos

    20/2/2003
    Σαρώνουν τα ελληνικά πληρώματα στο EUROLYMP

    Ιδανικές συνθήκες για ιστιοπλοΐα επικρατούσαν σήμερα στον Σαρωνικό κόλπο και τα ελληνικά πληρώματα τις εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Μετά τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στην πρεμιέρα της διοργάνωσης του ολυμπιονίκη Νίκου Κακλαμανάκη και των παγκόσμιων πρωταθλητών στα 470 Ανδρέα Κοσματόπουλου και Κώστα Τριγκώνη, ήταν η σειρά του Αιμίλιου Παναθανασίου και των χρυσών κοριτσιών Σοφίας Μπεκατώρου και Αιμιλίας Τσουλφά να δείξουν την παγκόσμια κλάση τους και να σκαρφαλώσουν στην κορυφή της γενικής κατάταξης. Ετσι, τέσσερα ελληνικά πληρώματα φιγουράρουν στην πρώτη θέση, ενώ άλλα τρία με τους Καμπουρίδη / Λεμάνη στα 470 ανδρών, Πελεκανάκη / Κοντογούρη στα Στάρ και Βύρωνα Κοκκαλάνη στα Μιστράλ είναι σε τροχιά μεταλλίου.
    Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι και οι θέσεις που κατέχουν οι Έλληνες ιστιοπλόοι μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης μέρα των αγώνων ATHENS EUROLYMP WEEK έχουν ως εξής: MISTRAL ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 3 κούρσα): 1. Ν. Κακλαμανάκης 3b.p. (1, 1, 1), 2. Ν. Ντέμπσεϊ (Μ. Βρετανία) 7β.π. (2, 2, 3), 3. Β. Κοκκαλάνης 13β.π. (3, 6, 4), 4. Α. Καρόλου (Κύπρος) 17β.π. (4, 11, 2) 5. Ι. Χρυσοχού 18β.π. (9, 3, 6).
    MISTRAL ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11 σκάφη, 3 κούρσες): 1. Αλεξάνδρα Σενσίνι (Ιταλία) 20β.π. (7, 8, 5), 2. Αν. Φράι 51β.π. (20, 15, 16), 3 Μπλάνκα Μανσόν (Ισπανία) 53β.π. (18, 21, 14), 4. Τ. Σκαρλάτου 55β.π. (17, 16, 22).
    FINN (20 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Α. Παπαθανασίου 10β.π. (2, [8], 4, 2, 2), 2. Νενάντ Βιάλι (Κροατία) 11β.π. (1, 4, 3, [7]), 3. Τζ. Ζιελούις (Ολλανδία) 12β.π. ([5], 5, 2, 4, 1), 7. Αλ. Δραγούτσης 25β.π. (6, 7, [10], 3, 9), 11. Απ. Καρνούτσος 39β.π. (11, 12, 11 [18], 5).
    ΛΕΙΖΕΡ (78 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Κ. Σούνεσον (Σουηδία) 18β.π. ( 10, 2, 4, 2, [22]), 2. Π. Γκούντισον (Μ. Βρετανία) 19β.π. (11, 5, [34], 1, 2), 3. Νντ. Νέγκρι (Ιταλία) 25β.π. ([22], 6, 1, 13, 5), 8. Β. Χειμώνας 37β.π. (2, 4, [Dnf], 3, 28), 15. Αν. Μανωλάκης 19β.π. ([38], 15, 14, 11, 29).
    470 ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Αν. Κοσματόπουλος / Κ. Τριγκώνης 10β.π. (4, 2, 2, [5], 2), 2. Π. Καμπουρίδης / Αγ. Λεμάνης 16β.π. (2, 7, 5, 2, [8]), 3. Τ. Μπάσιτς / Π. Κουπάρ (Κροατία) 20β.π. (3, [10], 1, 10, 6).
    470 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15 σκάφη, 3 κούρσες): 1. Σ. Μπεκατώρου / Α. Τσουλφά 35β.π. (9, 13, [Ocs], 9, 4), 2. Iν. Πετιγιέν / Ν. Ντουρού (Γαλλία) 39βπ. (7, 5, 14, [Dnf], 13), 3. βλ. Ιλιένκο / Ντ. Κρούτσικ (Ρωσία) 66β.π. (8, 20, [Dnf], 16, 22).
    ΣΤΑΡ (9 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Φρ. Μπρούνι / Αν. Βίγκνα (Ιταλία) 7β.π. (2, 1, 1 [5], 3), 2. Λ. Πελεκανάκης / Γ. Κοντογούρης 7β.π. ([5], 2, 2, 2, 1), 3. Π. Σεμεράτο / Αν. Μισέλι (Ιταλία) 13β.π. (1, 3, 3, 1 [Ocs]), 4. Κ. Μάνθος / Κ. Εξαρχος 14β.π. (3, 4, [6], 3,4).
    ΓΙΟΥΡΟΠ (38 σκάφη, 6 κούρσες): 1. Σ. Μουλτάλα (Φινλανδία) 7β.π. (2, 2, 1, [3], 1, 1), 2. Μπ. Μανό (Γαλλία) 18β.π. (3, 1, 4, [16], 6, 4), 3. Μ. Ντεζιλιέ (Βέλγιο) 19β.π. (1, 5, 5, 4, 4 [18]), 10. Βιργινία Κραβαριώτη 41β.π. ([14], 7, 10, 9, 9, 6), 13. Γ. Χειμώνα 58β.π. ([15], 8, 15, 11, 10,14), 14. Μ. Βλάχου 64β.π. (12, [19], 14, 10, 11, 17).
    TORNADO (21 σκάφη, 6 κούρσες): 1. Ολ. Μπασκέ / Λ. Βοϊρόν (Γαλλία) 15β.π. (2, 5, 2, 4, 1 [6]), 2. A. Κιριλιούκ / Β. Ουσακόφ (Ρωσία) 19β.π. (5, 4, [9], 1, 2, 7), 3 Σ. Καρσενμπάρκ / Μ. Χιεσμέρκ (Ολλανδία) 20βπ. (1, 2, 1, [Dnf], 12, 4), 4 Δημ. Θεοδωράκης / Αντ. Μπουγιούρης 24β.π. (3, 6, 6, 2, 7, [16]), 8. Ντ. Πασχαλίδης / Χρ. Γαρέφης 39β.π. (6, 11, 11, [Dnf], 6, 5).
    49er (16 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Ι. Μαρτίνεθ / Χ. Φερνάντεθ (Ισπανία) 8βπ. (1, 2, 3, 2, [4]), 2. Π. Σιβέλο / Τζ. Σιβέλο (Ιταλία) 12β.π. (6, [12], 1, 4, 1), 3. Κ. Ορλάντι / Ν. Καού (Γαλλία) 14β.π. (4, 3, 4, 3, [7]), 9. Γ. Παναγιωτίδης / Αλ. Παναγιωτίδης 33β.π. (11, 11, 2, [13], 9), 12. Θαν. Παχούμας / Β. Προτοσάλτε. 36β.π. (8, 10, 7, [16], 11).
    YNGLING (13 σκάφη, 5 κούρσες): 1. Ε. Σκουντίνα / Τ. Λαρτσέβα / Ε. Κοβολένγκο (Ρωσία) 10β.π. (2, 2, 3, 3, [4]), 2. Α. Μπασαλκίνα / Γκ. Λουκάνσκοβα / Ν. Γκαπονόβισκ (Ρώσια) 12β.π. (5, 4, 2, 1 [ocs]), 3. Μ Αθόν / Τζ. Γκαρσία / Λ. Τουθιόν (Ισπανία) 13β.π.(1, [7], 5, 5, 2) 8. Κ. Γιακουμίδου / Ε. Μαντζαράκη / Ελ. Δημητρακοπούλου 28β.π. (9, 5, [11], 9, 5).
    Φωτογραφίες από τη διοργάνωση μπορείτε να βρείτε στη Διεύθυνση:
    www.actionimages.gr
    συνδρομητές
    Username: free
    Password: photos

    19/2/2003
    Ολυμπιακός ανταγωνισμός στον Σαρωνικό

    Γεύση από τον ολυμπιακό στίβο, όπου θα φιλοξενηθεί η ιστιοπλοϊκή ρεγκάτα του 2004 πήραν από σήμερα τα 265 σκάφη και οι 417 αθλητές και αθλήτριες, που έπεσαν στη μάχη του ATHENS EUROLYMP WEEK. Το δριμύ ψύχος και τις άστατες καιρικές συνθήκες δεν εμπόδισε τους περισσότερους ιστιοπλόους να δοκιμάσουν τις δυνάμεις στο θαλάσσιο στίβο του Σαρωνικού κόλπου. Παρότι ο Αίολος ταλαιπώρησε στο ξεκίνημα της ημέρας τους αθλητές και τους διοργανωτές στη συνέχεια στάθηκε σύμμαχος για να γίνουν σπουδαίες μάχες στις περισσότερες ολυμπιακές κλάσεις. Μόνο στην κατηγορία των Μιστράλ ανδρών και γυναικών έγινε από μία κούρσα.
    Δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Έλληνας ολυμπιονίκης της Ατλάντας Νίκος Κακλαμανάκης στα Μιστράλ και οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στα 470 ανδρών Ανδρέας Κοσματόπουλος / Ανδρέας Τριγκώνης, οι οποίοι φιγουράρουν στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης της κλάσης τους αντίστοιχα.
    Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι και οι θέσεις που κατέχουν οι Έλληνες ιστιοπλόοι μετά την ολοκλήρωση της πρώτης μέρα των αγώνων ATHENS EUROLYMP WEEK έχουν ως εξής:
    MISTRAL ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 1 κούρσα): 1. Ν. Κακλαμανάκης, 2. Ν. Ντεμπσέι (Μ. Βρετανία), 3. Β. Κοκκαλάνης, 5. Γιώργος Φράγκος, 9. Ι. Χρυσοχού, 12. Γ. Καραγιώργος, 13. Ι.Μ. Φάντης.
    MISTRAL ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11 σκάφη, 1 κούρσα): 1. Τ. Σκαρλάτου, 2. Μπλάνκα Μανσόν (Ισπανία), 3. Αλεξάνδρα Σενσίνι (Ιταλία).
    FINN (20 σκάφη, 2 κούρσες): Νενάντ Βιάλι (Κροατία) 5β.π. (1, 4), 2. Ρ. Τρουτζιλέντ (Ισπανία) 6β.π. (3, 3), 5. Α. Παπαθανασίου 10β. (2, 8), 8. Αλ. Δραγούτσης 13β.π. (6.7), 11. Π. Παπαστεφάνου 23β.π. (10, 13), 12. Απ. Καρνούτσος 23β.π. (10, 13), 15. Αγ. Μπούμπουρας 28βπ. (14, 14), 17. Κ. Μητρόπουλος 34β.π. (17, 17), 18. Π. Δαβουρλής 36β.π. (18, 18).
    470 ΑΝΔΡΩΝ (25 σκάφη, 3 κούρσες): 1. Αν. Κοσματόπουλος / Κ. Τριγκώνης 8β.π. (4, 2, 2), 2. Τ. Κόπι Ντ. Κόπι (Σλοβενία) 14β.π. (3, 10, 1), 3. Π. Καμπουρίδης / Αγ. Καμπουρίδης 14β.π. (2, 7, 5.
    470 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15 σκάφη, 3 κούρσες): 1. Ιν. Πετιγιέν / Ν. Πετιγιέν (Γαλλία) 26βπ. (7, 5, 14), 2. Ελ. Λούκας / Τζ. Λούκας (Μ. Βρετανία) 53β.π. (10, 26, 17), 3. Τζ. Γκίμπσον / Σ. Γκίμπον 59β.π. (20, 27, 12). 4. Σ. Μπεκατώρου / Α. Τσουλφά 60β.π. (9, 13, OCS).
    ΣΤΑΡ (9 σκάφη, 2 κούρσες): 1. Φρ. Μπρούνι / Αν. Βίρνα 3β.π. (2, 1), 2. Λ. Πελεκανάκης / Γ. Κοντογούρης 7β.π. (5, 2), 3. Κ. Μάνθος / Κ. Εξαρχος 7β.π. (3, 4), 4. Π. Σεμεράτο / Αν. Μισέλι 9β.π. (1, 3 +5 penalty).
    ΓΙΟΥΡΟΠ (38 σκάφη, 3 κούρσες): Μ. Σάριτ (Φινλανδία) 5β.π. (2, 2, 1), 2. Μπ. Μανό (Γαλλία) 8β.π. (3, 1, 4), 3. Μ. Ντεζιλιέ (Βέλγιο) 11β.π. (1, 5, 5), 10. Βιργινία Κραβαριώτη 31β.π. (14, 7, 10), 13. Γ. Χειμώνα 38β.π. (15, 8, 15).
    TORNADO (20 σκάφη, 3 κούρσες): 1. Σ. Καρσενμπάρκ / Μ. Χιεσμέρκ (Ολλανδία) 4βπ. (1, 2, 1), 2. Ολ. Μπασκέ / Λ. Βοϊρόν (Γαλλία) 10β.π. (3, 5, 2), 3. Φ. Εσκιβάρι / Αν. Παθ (Ισπανία) 11β.π. (4, 3, 4), 5. Δημ. Θεοδωράκης / Αντ. Μπουγιούρης 15β.π. (3, 6, 6), 9. Ντ. Πασχαλίδης / Χρ. Γαρέφης 28β.π. (6, 11, 11).
    49er (16 σκάφη, 3 κούρσες): 1. Ι. Μαρτίνεθ / Χ. Φερνάντεθ (Ισπανία) 6βπ. (1, 2, 3), 2. Κ. Ορλεντί / Ν. Καού (Γαλλία) 11β.π. (4, 3, 4), 3. Τζ. Πέρσον / Τ. Ιβέρτζεν (Δανία) 14β.π. (5, 1, 8). 9. Γ. Παναγιωτίδης / Αλ. Παναγιωτίδης 24β.π. (11, 11, 2), 10. Θαν. Παχούμας / Β. Προτοσάλτε. 25β.π. (8, 10, 7).
    YNGLING (13 σκάφη, 2 κούρσες): 1. Ε. Σκουντίνα / Τ. Λαρτσέβα / Ε. Κοβολένγκο (Ρωσία) 4β.π. (2, 2), 2. Σ. Ρομπέρτσον / Σ. Αϊτόν / Ι. Λιέσκ (Μ. Βρατανία) 5β.π. (4, 1), 3. Μ Αθόν / Τζ. Γκαρσία / Λ. Τουθιόν (Ισπανία) 8β.π. 7. Κ. Γιακουμίδου / Ε. Μαντζαράκη / Ελ. Δημητρακοπούλου 14β.π. (9, 5).

    Φωτογραφίες από τη διοργάνωση μπορείτε να βρείτε στη Διεύθυνση:
    www.actionimages.gr
    συνδρομητές
    Username: free
    Password: photos

    18/2/2003
    Ανοίγουν πανιά στον Σαρωνικό

    Μια από τις πιο σημαντικές διοργανώσεις της Ευρώπης, το ATHENS EUROLYMP WEEK, ανοίγει αύριο Τετάρτη την αυλαία στον Σαρωνικό κόλπο.
    Η φετινή διοργάνωση θεωρείται ακόμα πιο σημαντική λόγω των ολυμπιακών αγώνων του 2004, με τους ξένους ιστιοπλόους να τους δίδεται η ευκαιρία να γνωρίσουν τον θαλάσσιο στίβο που θα διεξαχθεί η ολυμπιακή ρεγκάτα.
    Η οργανωτική επιτροπή είναι πανέτοιμη με επίλεκτα στελέχη τα οποία και θα εργαστούν το 2004.
    Οι όμιλοι που θα φιλοξενήσουν τους αγώνες είναι του Καλαμακίου (Λέιζερ, Γιούροπ), του Ελληνικού Ιππόκαμπος (470, Μιστράλ, Tornado, 49er) και ο Ολυμπιακός (Φινν, Σταρ, Yngling) σε συνεργασία με ΝΟΕ, ΝΟΑ, ΝΟΤΚ.
    Μετέχουν 274 πληρώματα με 400 περίπου αθλητές και αθλήτριες από 26 χώρες (πέρυσι ήταν 220 αθλητές και αθλήτριες από 17 χώρες). Από ελληνικής πλευράς μετέχουν οι κορυφαίοι Κακλαμανάκης, Παπαθανασίου, Κοσματόπουλος, Τριγκώνης, Μπεκατώρου, Τσουλφά, Χειμώνας κι άλλοι πολλοί καλοί αθλητές.
    Σήμερα στις 8μ.μ. στον ΝΟ Καλαμακίου θα γίνει η τελετή έναρξης, ενώ το Σάββατο στη σχολή ναυτικών δοκίμων η τελετή λήξης.
    Αποτελέσματα και άλλες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε και στο site της Ε.Ι.Ο. : www.eio.gr

    ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

    Stavros S. Niarchos

    Sponsors


    Last Update : 22/02/2003
    By : Zargiannakis Kostas
    Send mail Go Back right now