1999 EUROPEAN OPTIMIST CHAMPIONSHIP
JULY 31st - AUGUST 7th
MATI - ATTIKI GREECE

              Race Overall

Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12
Total
Group Skipper Sail No Pos Pos Pos Pos Pos Pos Pos Pos Pos Pos Pos Pos Points Pos
Div 3 DIEGO AIDE BRA 3006 2 14 4 11 3 2 15 22 15 4 11 1 82 1
Div 2 NICK THOMPSON GBR 4696 5 21 11 13 8 3 9 7 4 7 11 4 82 2
Div 1 GIACOMO DE CAROLIS ITA 5072 21 3 24 8 13 1 6 14 6 2 8 1 83 3
Div 1 BOJAN IVE CRO 181 OCS 15 1 17 1 13 22 7 1 1 15 6 99 4
Div 1 PATENIOTIS MIHALIS GRE 1343 6 53 7 11 22 3 4 23 5 13 12 5 111 5
Div 2 NONAKA YUKI JPN 2843 11 6 3 5 15 31 3 12 13 10 17 17 112 6
Div 2 MARKO VALETIC CRO 714 15 20 4 1 4 21 12 15 9 9 8 30 118 7
Div 4 EYAL LEVIN ISR 325 19 4 6 35 1 9 1 DSQ 36 13 16 2 142 8
Div 4 LUCAS ORN SWE 3662 23 11 26 9 18 20 9 2 19 1 7 27 145 9
Div 1 DIMOU DIONISIS GRE 1342 13 21 12 9 26 2 8 10 11 39 20 22 154 10
Div 1 SVEN BEKKER NED 2220 32 7 8 29 8 16 26 6 8 8 6 41 154 11
Div 3 VEDRAN GRGA IVE CRO 733 27 48 10 3 37 4 2 2 9 11 4 49 157 12
Div 1 THIBAULT DEROBLAY FRA 915 30 61 2 20 5 17 30 8 3 23 1 32 171 13
Div 3 TAKAHASHI REO JPN 2718 10 OCS 2 10 51 42 7 1 1 41 2 14 181 14
Div 1 MAX BULLEY FRA 868 15 35 14 15 20 10 23 19 24 28 3 12 183 15
Div 1 "BAMBI" CRO 524 8 9 5 4 32 5 5 4 OCS 32 OCS 7 186 16
Div 4 FABIO ZENI ITA 5312 17 1 15 15 2 6 35 13 6 OCS DSQ 3 188 17
Div 1 BOUWHUYSEN DIEDERICK NED 2213 37 16 9 3 60 21 15 3 19 41 16 13 193 18
Div 4 ANDREJ PERNIC CRO 86 16 17 44 13 5 23 10 14 7 44 10 35 194 19
Div 3 CHRISTOPHER LORENZ GER 10346 23 19 3 22 25 45 14 13 21 25 14 18 197 20
Div 3 TOBIAS OSTLING SWE 3668 24 30 18 34 67 7 13 12 18 5 22 15 198 21
Div 3 TUIT ERIKJAN NED 2308 46 24 42 8 43 15 8 5 4 14 23 13 199 22
Div 4 MATIA STOJKOVIC CRO 735 9 22 13 1 19 40 37 22 16 8 24 29 200 23
Div 3 LAIC LEBACQUER FRA 810 6 OCS 7 45 6 13 30 25 25 12 28 6 203 24
Div 4 ROBERT SWAYZE USA 8730 OCS 25 11 4 46 14 2 5 12 3 DSQ 8 205 25
Div 1 DOWNEY JOHN IRL 733 11 8 32 7 40 4 17 28 14 37 25 25 208 26
Div 2 CULLEN SHAUGHNESSY USA 8119 44 33 15 12 13 5 DSQ 3 17 OCS 1 5 223 27
Div 3 JORDI TUR CASADO ESP 190 4 OCS 27 6 38 51 17 16 11 9 36 9 224 28
Div 1 BASALKIN ARTYOM UKR 15 18 23 16 21 19 38 39 34 7 11 17 20 224 29
Div 2 YAANN MORIN FRA 820 25 36 18 2 71 6 5 28 2 18 DNF 23 234 30
Div 1 CHRISTIAN HARDING SWE 3690 2 4 67 19 57 27 38 49 12 5 5 16 234 31
Div 4 OMRI BAR-OR ISR 4 5 26 58 29 26 8 25 30 10 18 32 26 235 32
Div 4 VINCENZO SICIGNANO ITA 5333 47 12 20 33 44 24 21 8 13 20 38 4 237 33
Div 2 FRANCESCO VARVARO ITA 5087 16 30 25 47 25 32 10 20 22 4 52 8 239 34
Div 3 BERGINADIS JOHN GRE 966 52 33 28 7 39 36 32 15 3 27 10 12 242 35
Div 4 BRENO BIANCHI BRA 2883 25 DSQ 25 25 32 22 18 16 8 29 6 39 245 36
Div 3 POLZIN YORY BLR 4 20 45 1 21 21 12 6 9 2 OCS OCS 36 248 37
Div 2 QUILLERME VIGNA FRA 939 9 DSQ 17 10 30 1 1 1 OCS 24 DSQ 7 250 38
Div 3 CHRIS CATT GBR 4504 59 46 38 23 36 9 4 11 28 10 24 22 251 39
Div 3 UGUR AYAZ TUR 95 21 34 21 37 9 8 35 30 31 2 30 41 258 40
Div 2 LOUBAS NIKOS GRE 1226 45 38 47 6 49 11 24 4 10 20 4 OCS 258 41
Div 4 PETER GRAY GBR 4530 41 32 16 24 34 29 31 9 24 19 2 53 261 42
Div 1 ANTON PARFINENKO RUS 69 38 22 19 25 27 35 46 27 16 42 7 9 267 43
Div 2 LEOPOLD FRICKE GER 10340 39 15 21 16 28 34 31 31 15 15 27 53 272 44
Div 4 CHRISTOPH SATTELMACHER GER 10441 40 28 12 16 45 25 14 18 34 OCS 3 45 280 45
Div 4 CRISTOBAL PENATE LE BAIL ESP 411 3 5 31 48 42 7 7 17 57 56 36 30 282 46
Div 3 ALAN BIDERMAN SLO 740 30 20 43 14 7 20 52 26 42 46 19 25 292 47
Div 4 GRZEGORZ SIERPOWSKI POL 924 DSQ 13 9 18 35 28 16 39 26 36 30 44 294 48
Div 3 MCGONAGLE CONOR IRL 820 26 29 39 12 31 70 23 45 20 15 18 38 296 49
Div 3 NICK CHERRY GBR 4662 22 28 60 39 2 14 19 20 41 51 OCS 2 298 50
Div 1 CHRISTIAN LUND DEN 7468 31 39 55 46 16 36 13 37 27 19 26 17 307 51
Div 4 LOGUNOV PAVEL BLR 5 59 48 36 40 12 37 40 40 35 7 9 10 314 52
Div 2 FRANCISCO CARDENES MONTESDEOCA ESP 1227 1 2 36 50 22 38 22 42 46 47 42 19 317 53
Div 3 TROELS BJERRE DEN 7415 57 42 24 17 45 26 21 24 22 31 9 64 318 54
Div 2 HIDDE HEUKELS NED 2236 14 10 10 36 57 16 25 27 48 44 40 50 320 55
Div 4 GONCALO RIBEIRO POR 1977 45 42 51 31 7 42 34 10 44 23 12 31 321 56
Div 1 MIGUEL LEAL FARIA POR 1710 48 OCS 29 24 23 61 19 33 18 12 33 23 323 57
Div 2 LAUMANS YANNICK BEL 954 36 40 56 14 54 10 48 34 25 21 21 21 324 58
Div 4 VERGINADIS PANAGIOTIS GRE 963 4 18 30 46 33 12 50 43 33 54 28 28 325 59
Div 3 SEBASTIAN ROSTEDT FIN 252 19 13 53 43 17 40 37 39 14 26 32 46 326 60
Div 2 VAN LAER WANNES BEL 985 42 56 23 31 50 30 18 23 21 26 DSQ 10 330 61
Div 3 JOAO SANTOS POR 1961 OCS 49 5 19 28 44 27 29 56 6 27 55 345 62
Div 4 PETRAKAKOS OLIVER GRE 1023 7 7 8 62 53 26 41 19 47 35 DSQ 40 345 63
Div 3 PATRIK PIASECKI POL 934 18 11 23 50 42 22 16 52 46 22 52 43 345 64
Div 3 ERCAN KARAGUN TUR 434 38 40 22 26 29 33 28 43 5 47 40 42 346 65
Div 3 MATTEO VELICOGNA ITA 5291 8 12 35 53 35 43 34 54 54 17 49 11 351 66
Div 4 FORESTIER LOIC SUI 1215 58 14 17 20 62 53 3 57 50 21 5 54 352 67
Div 1 CHRISTOFOROU VIRONAS CYP 269 24 32 6 44 41 DSQ 56 21 23 3 45 58 353 68
Div 2 VASSILEV IVAN DIMITROV BUL 9174 OCS 45 37 41 52 17 20 47 32 6 23 34 354 69
Div 4 AIDAN WEBB GBR 4514 27 27 49 38 60 YMP 24 36 23 38 13 47 359 70
Div 4 JONATHAN BARCK FIN 261 44 49 32 32 20 34 65 29 30 39 19 36 364 71
Div 2 KORAY EZER TUR 429 28 31 13 30 40 54 60 54 57 33 25 3 368 72
Div 2 ROBERT DELUCIJA SLO 741 13 19 42 49 66 61 41 32 29 25 35 26 372 73
Div 1 FERNADO GORDILLO NUNEZ ESP 5 12 6 35 57 53 32 53 51 39 35 47 19 382 74
Div 1 ERIK SCHLAAFF GER 10212 26 62 20 23 30 30 36 35 35 22 OCS 63 382 75
Div 2 NICOLAI THORSELL DEN 7434 58 DSQ 43 26 23 29 38 21 26 49 26 48 387 76
Div 3 MATHEOU STELIOS GRE 201 43 31 29 42 48 23 44 36 27 30 41 44 390 77
Div 2 LINDSAY MATTHEW IRL 768 37 54 57 28 43 27 49 25 38 45 15 32 393 78
Div 1 DELIENS MATHIEU BEL 979 OCS OCS OCS 22 34 18 20 32 33 38 37 15 399 79
Div 4 PAPALAS MARKELOS GRE 751 10 9 34 61 56 57 48 49 39 40 34 24 400 80
Div 1 FLORIO STEPHANE BEL 981 46 OCS 22 18 15 55 11 17 56 56 43 64 403 81
Div 4 CHRISTIAN HONBERG DEN 7397 49 58 57 27 9 43 32 6 45 28 DSQ 59 413 82
Div 4 MICHAL MASKIEWICZ POL 878 28 23 OCS 5 29 DSQ 27 38 17 37 DSQ 60 414 83
Div 1 MUHAMAD MOHO ROMZI BIN MAS 121 14 58 38 53 18 15 68 65 43 30 48 34 416 84
Div 4 BERK UZEL TUR 831 OCS 44 40 60 27 44 29 DNF 40 16 33 14 422 85
Div 1 JARKKO HAVAS FIN 228 34 18 26 33 46 33 33 38 36 OCS OCS 50 422 86
Div 2 LOFITIS NICOLAS CYP 154 12 3 50 66 11 25 68 64 61 46 50 45 433 87
Div 2 STAV COHEN ISR 74 53 52 39 35 6 48 26 45 65 52 14 63 433 88
Div 1 ERAN ELIAU ISR 9 22 OCS 51 48 14 45 54 44 45 58 31 21 433 89
Div 1 YEOW ANDREW JIAN SHYANG MAS 8 1 1 40 54 49 41 64 63 52 DNF 51 18 434 90
Div 4 MUSTAFA GAKIR TUR 81 20 53 41 52 37 19 44 59 48 55 22 48 439 91
Div 3 ZBIEGNIEW HERMACH POL 1873 7 OCS 14 51 12 46 40 68 DNF 32 DNF 24 444 92
Div 3 STEFANIDIS ANTONIS GRE 1108 51 26 59 49 33 18 43 70 51 45 55 16 446 93
Div 1 NIKOLAUS TURLIK GER 10222 51 36 33 37 54 62 51 18 OCS 50 21 42 455 94
Div 2 RATTE MAHE SUI 1172 17 41 53 64 21 55 45 63 41 43 48 31 458 95
Div 4 JOONAS LINDGREN FIN 258 OCS 43 37 55 31 11 49 24 29 49 DSQ 56 459 96
Div 2 HARALD NYLINDER SWE 3688 31 39 49 63 16 41 54 70 OCS 14 53 29 459 97
Div 2 JUKKA NORRGARD FIN 238 48 50 30 45 41 19 39 61 47 53 29 58 459 98
Div 4 ALJAZ JADEK SLO 689 29 8 OCS 47 14 54 61 48 59 57 46 38 461 99
Div 1 GONCALO LESTRO POR 1464 53 47 52 38 52 DNF 12 41 28 31 58 51 463 100
Div 4 BO SCHULEIN DEN 7413 OCS 37 19 28 24 31 28 52 52 OCS DSQ 43 464 101
Div 2 EMIL BALDYGA POL 952 3 35 31 58 10 DSQ 63 44 54 17 DSQ OCS 465 102
Div 2 ARKHIPOV VIKTOR RUS 87 40 34 44 32 61 62 51 56 44 29 47 28 466 103
Div 3 DURRER SEBASTIEN SUI 1194 32 5 45 64 58 39 62 62 32 58 46 40 479 104
Div 1 MITTON SPENCER IRL 753 63 56 DNF 34 24 46 72 48 20 54 34 33 484 105
Div 4 NILSEN ANDERS NOR 2959 55 57 54 30 51 39 42 37 37 34 DSQ 49 485 106
Div 2 SOEN MAARTEN NED 2151 34 16 45 40 59 53 46 62 63 48 43 47 493 107
Div 1 VIKTOR BERGSTROM SWE 3689 33 10 70 65 4 48 70 66 64 36 62 37 495 108
Div 1 JAN SMUTEK CZE 135 36 57 48 56 50 49 52 42 30 34 44 55 496 109
Div 1 RANDMAE RAIVO EST 83 57 51 60 39 55 50 45 47 34 51 13 61 502 110
Div 3 EVRIPIDOU CHRISTOS CYP 128 29 17 63 66 10 37 70 67 69 52 54 39 503 111
Div 2 VOOREMAA ARGO EST 45 67 63 54 51 58 47 33 11 DNF OCS 18 27 504 112
Div 2 PEDRO FERNANDES POR 1951 OCS OCS 58 42 39 49 42 26 31 OCS 39 35 511 113
Div 3 ABNER PATRICK EST 10 54 59 47 41 64 69 29 31 38 24 OCS 60 516 114
Div 2 GARETH LOCHEAD RSA 1261 62 65 59 27 68 24 36 35 50 OCS 41 51 518 115
Div 3 BLONDIAU JOHANN BEL 944 OCS OCS 61 2 70 64 11 50 55 50 29 68 535 116
Div 4 HOFBAUER STEFAN AUT 858 42 62 48 56 47 DSQ 59 33 49 42 31 66 535 117
Div 3 PETER VALENTINO MLT 88 56 43 52 54 65 35 53 53 64 43 OCS 20 538 118
Div 4 RUTH KRISTIAN NOR 2947 61 59 64 63 69 63 47 41 43 53 37 11 542 119
Div 4 ROKI ZAKRJSEK SLO 442 35 29 33 68 36 58 67 66 53 66 55 46 544 120
Div 1 GROUX NICOLAS SUI 1169 43 60 28 71 69 59 43 46 40 OCS 39 52 550 121
Div 1 SERGEY AVDONIN RUS 103 62 38 46 61 11 52 62 72 66 27 59 68 552 122
Div 2 SEBASTIAN RIPARD MLT 40 33 68 41 60 38 52 69 46 42 55 DSQ 52 556 123
Div 3 PIPPAN ALEXANDER AUT 833 50 27 50 44 56 58 55 55 61 59 53 54 561 124
Div 4 SHELDON CLEMENTS RSA 1244 65 47 66 58 3 47 69 55 62 48 45 70 565 125
Div 1 GAUD OLIVIER SUI 1170 54 54 34 52 62 51 58 58 59 16 OCS 67 565 126
Div 2 STOUBOS MANOLIS GRE 1385 35 24 27 55 64 71 65 69 67 OCS 54 37 568 127
Div 2 PAUL MCMAHON IRL 727 55 46 61 43 73 28 66 53 37 OCS 49 OCS 586 128
Div 3 GRIAG TEASDALE RSA 1260 68 55 68 57 59 56 57 56 63 33 35 57 596 129
Div 1 GODAKER MAGNUS NOR 3051 52 52 63 59 68 60 57 57 53 40 38 65 596 130
Div 3 ALMOG AMIR ISR 6 OCS 37 46 59 44 57 61 64 67 60 56 59 610 131
Div 2 MENDIETA GUILLERMO PAR 222 63 69 65 62 65 59 58 51 51 59 20 OCS 622 132
Div 3 HLUBINKA VIKTOR CZE 35 64 63 62 36 66 67 56 40 DNF OCS 42 56 627 133
Div 3 DANY STANISIC SLO 743 OCS 25 67 65 47 63 50 61 58 62 57 OSC 630 134
Div 4 ALEXANDER STEPHAN AUT 854 60 66 65 70 17 65 55 58 60 63 56 69 634 135
Div 1 RUDYAVSKY MAXIM UKR 14 39 41 62 68 DSQ 66 63 69 60 61 61 62 652 136
Div 3 BIERKE MARTIN HODT NOR 3024 66 44 70 67 61 50 59 60 65 61 50 OCS 653 137
Div 2 KAMIL KOTEK CZE 205 61 60 64 69 48 60 67 67 58 57 51 66 659 138
Div 3 STEPHEN YOUNG USA 8674 49 2 69 DNF DNF 65 71 71 70 65 60 65 662 139
Div 2 ASVANG TOMMY LEE NOR 3030 60 67 68 70 70 68 47 60 55 OCS 44 62 671 140
Div 4 ZACHARY BORG MLT 69 50 61 55 71 55 64 60 65 66 OCS DSQ 57 679 141
Div 2 ISAKOV OLEKSANDR UKR 10 41 64 71 DNF 67 72 73 68 68 60 DSQ 33 692 142
Div 2 SCHOLZ WOLFGANG AUT 791 65 55 66 72 72 66 64 50 49 OCS DSQ 61 695 143
Div 4 BENJAMIN MARK TABONE MLT 61 56 51 56 69 63 67 71 DNF DNF DNF DNF 71 729 144
Div 3 KEITH CUTAJAR MLT 48 47 50 71 72 71 73 72 DNF 68 64 OCS 67 730 145
Div 1 KIRCHER JULIAN AUT 774 64 OCS 69 67 63 56 66 59 62 DNF DNF DNF 731 146
Div 4 GERMAN CORRALES MADUENO ESP 17 DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF 825 147
Div 1 JOVELLANOS JUAN SOSA PAR 207 DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF 825 147


IT Support:
Zargiannakis Kostas
Karapetakos George
Last Update : $4
webmaster_eio@eio.gr