Loading...
Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024 19:59

2024 470 World Championship, Malliorca-Spain, 24/02-03/03/2024

Το site του αγώνα:
Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 συμμετέχει η Εθνική Ομάδα που αποτελείται από τους:
Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη- Οδυσσέα Εμμανουήλ Σπανάκη
Μελίνα Παππά -Νίκο Γιωτόπουλο
Οι ιστιοδρομίες ξεκινούν την Τρίτη, 27/02/2024
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Παρασκευή, 29 Δεκεμβρίου 2023 20:29

2024 420 World Championships- Rio de Janeiro, Brazil, 3 –10 January 2024

Το site του αγώνα:
The Iate Clube do Rio de Janeiro in co-operation with the International 420 Class Association are pleased to invite 420 sailors to take part in the:
2024 420 World Championship (for Men & Mixed crews)
2024 420 Women’s World Championship (for female crews)
 
2024 420 U17 World Championship (for U17 crews) 

Οι Ελληνικές συμμετοχές 

Ιακωβίνα Κερκέζου- Δανάη Γιαννούλη
Δημήτριος Σουρλατζής- Νικόλαος Σουρλατζής
Σωκράτης Χαμαριάς- Ιάσων Ξύπας
Δήμητρα Πελέκη- Φεβρωνία Μπουζάνα
Ιων Σταμάτιος Στρωματιάς- Κων/νος Οδυσσέας Πίγης 
Ιωάννης Τουρνής - Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος 

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2023 14:23

2023 Hansa Class World Championship, 14-21 October- Portimao- Portugal

Αποτελέσματα:

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα συμμετέχει το πλήρωμα:

Στράτος Αχλάτης- Σοφία Παπαδοπούλου
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Το site του Παγκοσμίου:

Οι Ελληνικές Συμμετοχές:
U19 Πέτρος Κονταρίνης -Αθηναϊκός Ναυτικός Ομιλος
U15 Παναγιώτης Ιωάννου - Αθηναϊκός Ναυτικός Ομιλος
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Αποτελέσματα:

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ILCA 7 Ανδρών U21 και ILCA 6 Γυναικών U19 ξεκινά στις 15 Οκτωβρίου στο Μαρόκο.
Οι Ελληνικές συμμετοχές:


GREAE6 Alexandros Eleftheriadis  GRE208698
GRELG4 Lampros Nikolaos Garmpis  GRE219877
GREAI4 Alexandros Ioannidis  GRE222515
GREIK17 Iasonas Kefallonitis  GRE208815
GREAK69 Athanasios Kyfidis  GRE213320
GRESP20 Spyros Provelegios  GRE220256
GREPS18 Panagiotis Spanos  GRE220270


GREEK29 Evangelia Karageorgou  GRE218121
GREAK71 Argyro Kouravelou  GRE220273
GREVP22 Varvara Portolou  GRE214963
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2023 09:14

2023 Star Worlds Champioship, 16-24/09, Scarlino- Italy

Το site του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος:

Στο Παγκόσμιο  Πρωτάθλημα STAR  συμμετέχουν οι αθλητές του Ολυμπιακού Αιμίλιος Παπαθανασίου- Στέλιος Νούτσος
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Στην 5η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ιστιοπλοΐας ΑμεΑ  Βασίλης Χριστοφόρου – Θεόδωρος Αλεξάς
Ενας ιστορικός αγώνας ιστιοπλοΐας για αθλητές και αθλήτριες με αναπηρία ολοκληρώθηκε χθες, 16 Αυγούστου , στη Χάγη, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Para World Sailing events .Για πρώτη φορά οι αγώνες αυτοί ήταν μέρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας που εξελίσσεται αυτές τις ημέρες στη Χάγη.
Το Ελληνικό πλήρωμα πραγματοποίησε θαυμάσια εμφάνιση στην κατηγορία Open Two Person Technical ,σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο στίβο υψηλού ανταγωνισμού, και κατάφερε στην τελευταία ιστιοδρομία να κατακτήσει την 1η θέση που ωστόσο δεν ήταν αρκετή για να τους χαρίσει ένα μετάλλιο.

Τα αποτελέσματα:
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος:
Κάθε παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι ένα μεγάλο αθλητικό γεγονός. Αυτό, όμως, της Χάγης έχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον, δεδομένου ότι είναι  ο πρώτος αγώνας πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Όλοι οι ιστιοπλόοι περιμένουν με αγωνία αυτή τη διοργάνωση και φυσικά δεν εξαιρούνται οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες. Η Ελληνική Ιστιοπλοΐα θα εκπροσωπηθεί σε 8 ολυμπιακές κατηγορίες.

Οι ιστιοπλόοι που θα λάβουν μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των ολυμπιακών κατηγοριών είναι οι εξής:

 Nacra 17 (προκρίνονται οι πρώτες 9 χώρες)

Ιορδάνης Πασχαλίδης  – Μυρτώ Παπαδοπούλου Ν.Ο.Θ./Ι.Ο.Π.

 
49er (προκρίνονται οι πρώτες 10 χώρες)

Παύλος Καγιαλής – Ιωάννης Ορφανός Ι.Ο.Π.
Ευάγγελος Δολιανίτης – Νίκος Γιωτόπουλος Ν.Ο.Θ.

 470 mixed (προκρίνονται οι πρώτες 8 χώρες)

Μελίνα Παππά – Συμεών Μιχαλόπουλος Ι.Ο.Π.
Λάμπης  Ευλάμπιος Γιαννούλης – Ελένη Γιαννούλη Ι.Ο.Π
Αριάδνη Σπανάκη- Οδυσσέας Σπανάκης


Formula Kite (προκρίνονται οι πρώτες 8 χώρες)

Αλέξανδρος Κάμερον Μαραμενίδης Α.Ι.Ο. Ρίου Ιάσων
Βασίλης Λιβάς Ν.Ο.Κ.Β.

 
ILCA 7 (προκρίνονται οι πρώτες 16 χώρες)

Δημήτρης Παπαδημητρίου Ν.Ο.Β.
Γεώργιος Παπαδάκος Ν.Ο.Π.Φ.
Αναστάσιος Παναγιωτίδης Ν.Ο.Θ.
Αντώνης Μπουγιούρης Ν.Ο.Π.Φ.

ILCA 6 (προκρίνονται οι πρώτες 16 χώρες)

Ευαγγελία Καραγεώργου Ν.Ο.Β.
Αργυρώ Κουράβελου Ν.Ο.Β.

iQFOiL ανδρών (προκρίνονται οι πρώτες 11 χώρες)

Λεωνίδας Τσορτανίδης Ν.Ο. Ανδρου
Βύρωνας Κοκκαλάνης Ν.Α.Ο.Β.Β.

 iQFOiL γυναικών (προκρίνονται οι πρώτες 11 χώρες)

Δανάη Ποντίφηξ Ν.Ο.Β.
Αικατερίνη Δίβαρη Ν.Α.Ο.Β.Β.

Παράλληλα με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ολυμπιακών κατηγοριών διεξάγεται ταυτόχρονα και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για αθλητές με αναπηρία σε 4 κατηγορίες. Στην κατηγορία RS Venture Connect (διθέσιο σκάφος) συμμετέχουν οι Ελληνες αθλητές Βασίλης Χριστιφόρου- Θεόδωρος Αλεξάς Ν.Ο.Ε. 

Πρώτη ιστιοδρομία έχει προγραμματιστεί για τις 11 Αυγούστου και ο αγώνας ολοκληρώνεται στις 20 του ίδιου μήνα.

 

 

 

 

                                                              

 

 

    ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΟ

 

 

 

 

 

 

 

Κατηγορία Τελευταία Νέα

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ TECHNO 293 ΚΑΙ 293 PLUS ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ 6 ΜΕΤΑΛΛΙΑ – ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΑΣΗΜΕΝΙΑ!!!

Από θρίαμβο σε θρίαμβο προχωρά η ελληνική ιστιοπλοΐα. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Techno 293 και 293 Plus που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Γαλλία οι Ελληνες ιστιοπλόοι κατέκτησαν 6 μετάλλια, δύο χρυσά και 4 αργυρά! Απίστευτος απολογισμός για τα ελληνικά πανιά.

Καταπληκτική εμφάνιση για τους Ελληνες αθλητές και αθλήτριες που σε έναν ακόμη πολύ μεγάλο αγώνα έδειξαν τις τεράστιες δυνατότητές τους. Αυτά τα μετάλλια προστέθηκαν στις ανεπανάληπτες επιτυχίες των αθλητών μας στα 420, τα ILCA 4, τα ILCA 6, τα Οπτιμιστ και τα 470 Junior.

Τα χρυσά μετάλλια κέρδισαν ο Πέτρος Κονταρίνης στα Plus men και ο Παναγιώτης Ιωάννου στα Junior U15

Τα αργυρά μετάλλια κατέκτησαν ο Αλέξανδρος Κοκκινάκης στα Plus men, o Μηνάς Κούτελας στα Youth Boys U17, η Δανάη Αναγνώστου στα Υouth Girls U17 και ο Ευάγγελος Γιαννακόπουλος στα Junior boys U15.

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα έχουν ως εξής:

  Techno 293 Plus men (45 σκάφη, 11 ιστιοδρομίες)

1ος Πέτρος Κονταρίνης του Αθηναϊκού Ν.Ο.
με 7 βαθμούς 
2ος Αλέξανδρος Κοκκινάκης του Ν.Ο.Κ. Βουλιαγμένης  με 24 β.
6ος Αρης Παναγόπουλος του Αθηναϊκού Ν.Ο. με 15β.

 Youth boys U17 (65 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες)

2ος Μηνάς Κούτελας
του Ν.Ο. Βουλιαγμένη
ς με 31β. 
5ος Αλέξανδρος Βασμανώλης του Αθηναϊκού Ν.Ο. με 65β.
6ος Χρυσοβαλάντης Καρασταμάτης του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ με 68β.
7ος Μιχαήλ Κοροβέσης του Αθηναϊκού Ν.Ο. με 77β.

Youth Girls U17 (47 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες)

2η Δανάη Αναγνώστου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης με 35β. 
6η Νεφέλη Αναγνώστου του Ν.Ο.Βουλιαγμένης με 45β. 

Junior boys U15 (63 σκάφη, 11 ιστιοδρομίες)

1ος Παναγιώτης Ιωάννου του Αθηναϊκού Ν.Ο. με 9 β. 
2ος Ευάγγελος Γιαννακόπουλος του Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης
 με39β.
4ος Αναστάσιος Κυριαζάκος του Αθηναϊκού Ν.Ο. με 53β.

U13 (42 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες)
5ος Ορέστης Νικόλαος Παλαμίδης του Ν.Ο. Βουλιαγμένης  με 45β. 

 

Κατηγορία Τελευταία Νέα